MENU
klinika

Dëshmitë rrënqethëse për masakër

Al Jazeera: Nuk ka prova se foshnjave izraelite u janë prerë kokat

13.10.2023 - 18:34

Dëshmi rrënqethëse janë raportuar nga mediet ndërkombëtare nga dylumtimet Izrael-Hamas. Tre ditë më parë u raportua për foshnje dhe fëmijë me koka të prera në komunitetin Kfar Aza të Izraelit. Pas këtij lajmi ishte dhe presidenti amerikan Joe Biden i cili shprehu publikisht indinjatën e tij ndaj militantëve të Hamasit. Lajmi i tmerrshëm u përhap në mediat botërore brenda disa orësh duke tronditur publikun.

“Por raportet e mëvonshme zbuluan se asnjë prerje koke e tillë nuk është verifikuar nga ndonjë burim izraelit apo ndërkombëtar – ndoshta sepse ato nuk kanë ndodhur kurrë. Ky ishte vetëm një incident i raportimeve të rreme që u përhapën në sferën publike përmes mediave për të denigruar armiqtë dhe për të mbështetur aleatët e dikujt. Mijëra raporte të tjera të rreme si ky qarkullojnë çdo ditë në media – edhe pse jo domosdoshmërisht aq të egra, ose të përhapura nga njerëz të tillë, në kulmin e një konflikti intensiv në Palestinë dhe Izrael që ka polarizuar opinionin global”, thuhet në një artikull të Al Jazeera.

“Historia e foshnjave të prera e ka origjinën nga një raport në faqen e Izraelit i24News nga gazetarja Nicole Zedeck, nga intervista e saj me ushtarin izraelit David Ben Zion. Max Blumenthal dhe Alexander Rubinstein raportuan më 11 tetor se Ben Zion është një udhëheqës radikal në lëvizjen në Bregun Perëndimor të Izraelit. Ndër të tjera, ai bëri thirrje në fillim të këtij viti për të zhdukur fshatin palestinez Harawa.

Mediat në mbarë botën morën shpejt raportin e i24News dhe zëdhënësi i kryeministrit izraelit tha se foshnjat “me kokat e tyre të prera” ishin gjetur. CNN, ndër të tjera, raportoi prerje kokash dhe “ekzekutime të stilit të ISIS”. Kur gazetarët pyetën një zëdhënës të ushtrisë izraelite për historinë, përgjigja ishte: “Ne nuk mund ta konfirmojmë, por ju mund të supozoni se ka ndodhur”.

Megjithatë, brenda disa ditësh, ministria e Jashtme dhe forcat e armatosura izraelite dhe disa korrespondentë thanë se nuk kishte prova për prerje kokash dhe Shtëpia e Bardhë tha se Biden po citonte raportet e shtypit që kishte lexuar. Dukej e qartë deri më 12 tetor se nuk ekzistonte asnjë provë për të konfirmuar historinë e prerjes së kokave së foshnjave. Ishte një lajm i rremë , i mbjellë për të nxitur tensionet në mes të betejës”, thuhet më tej në artikull.