MENU
klinika

Shkaqet më të zakonshme

Çfarë i shkakton ngërçet e këmbëve në shtatzëni?

01.10.2023 - 13:10

A e dini se rreth gjysma e pacientëve shtatzënë kanë ngërçe në këmbë në tremujorin e tretë? Ngërçet e këmbëve priren të shfaqen gjatë natës kur jeni gati të bini në gjumë. Ju mund të ndjeni një shtrëngim të papritur të muskujve të ndjekur nga një dhimbje e mprehtë.

Zakonisht, ngërçet e këmbëve në shtatzëni nuk janë asgjë për t’u shqetësuar, megjithatë, ndonjëherë ato mund të jenë shenjë e një problemi më serioz shëndetësor. Le të hedhim një vështrim në shkaqet e zakonshme të ngërçeve në këmbë, si mund t’i trajtoni ato në shtëpi dhe kur duhet të telefononi mjekun.

Shkaqet e zakonshme të ngërçeve të këmbëve
Ka shumë shkaqe të mundshme për ngërçet e këmbëve gjatë shtatzënisë. Ata priren të shfaqen në tremujorin e dytë dhe të tretë, pasi trupi po ndryshon me shpejtësi.

*Nivele të ulëta të vitaminave ose mineraleve

Pse: Gjatë shtatzënisë, ndryshimet hormonale dhe dietë mund të ulin nivelet e kalciumit dhe magnezit.

Provoni këtë:
Marrja e një vitamine prenatale mund të ndihmojë. Merrni këshilla për të gjetur vitaminat më të mira prenatale.
Suplementet e kompleksit të vitaminës B gjithashtu mund të ndihmojnë me ngërçet e këmbëve.
Hani ushqime të pasura me kalium, si banane, kivi dhe spinaq.
Hani ushqime të pasura me magnez, si çokollata e zezë, avokado dhe arra.
Hani ushqime të pasura me kalcium, si farat, djathin dhe salmonin.

*Ndryshimet e qarkullimit
Pse: Vëllimi i gjakut pothuajse do të dyfishohet gjatë shtatzënisë. Kjo mund të shkaktojë qarkullim më të ngadaltë, duke çuar në ënjtje dhe ngërçe.

Provoni këtë: Këtu janë disa këshilla për përmirësimin e qarkullimit të gjakut gjatë shtatzënisë:

Flini në anën e majtë: Ky pozicion heq presionin nga mëlçia, e cila është në anën e djathtë të trupit dhe ndihmon në përmirësimin e qarkullimit.

Ngrini këmbët: ngritja e këmbëve jo vetëm që zvogëlon ënjtjen, por gjithashtu shtyn rrjedhjen e gjakut përsëri në zemrën dhe mushkëritë.

Flini me një jastëk midis gjunjëve: Ky pozicion ndihmon në lehtësimin e rrjedhjes së gjakut përmes një vene kryesore që çon gjakun në zemër dhe mbrapa. Ky pozicion gjithashtu mund të lehtësojë stresin.

Qëndroni aktiv: Nëse uleni shumë gjatë ditës, ngrihuni dhe ecni çdo dy orë. Lëvizja ndihmon në rritjen e rrjedhës së përgjithshme të gjakut.

*Dehidratim
Pse: Ngërçet e këmbëve janë një simptomë e zakonshme e dehidrimit. Uji e mban trupin të hidratuar, duke e bërë më të lehtë punën e zemrës për të pompuar gjakun. Zemra dërgon oksigjen në organet dhe muskujt, duke reduktuar gjasat e ngërçeve dhe problemeve të qarkullimit.

Provoni këtë: Gjatë shtatzënisë, duhet të pini 8-12 gota ujë në ditë. Provoni të shtoni një fetë frutash nëse uji i thjeshtë është shumë i mërzitshëm.

*Lodhja e muskujve dhe shtimi në peshë
Pse: Gjatë shtatzënisë, tashmë mund të ndiheni të lodhur. Kjo vlen edhe për muskujt. Një pjesë e asaj ndjenje të dobët, të rëndë ose të lodhur mund të vijë nga pesha e shtuar e foshnjës. Disa mund të jenë nga shtimi i peshës gjatë shtatzënisë.

Mitra po ushtron gjithashtu presion shtesë në enët e gjakut. Kur enët e gjakut në këmbë janë të tendosura, kjo mund të çojë në rritjen e ngërçeve të këmbëve.

Provoni këtë: Për këtë lloj ngërçi, veshja e çorapeve kompresuese ndihmon në lëvizjen e valvulave në enët e gjakut më afër njëra-tjetrës, duke mbajtur gjakun të rrjedhë më mirë në këmbë.

Qëndrimi aktiv gjatë shtatzënisë mund të ndihmojë në lehtësimin dhe parandalimin e ngërçeve të këmbëve të shkaktuara nga shtimi në peshë. Punoni me mjekun për të pasur një dietë të shëndetshme gjatë shtatzënisë. Qëllimi është të shtoni peshë të mjaftueshme për të ushqyer fëmijën, por jo aq sa të ndikojë negativisht në shëndetin tuaj.

Këshilla për të trajtuar ngërçet e këmbëve në shtëpi
Ngërçimi i muskujve nuk është argëtues. Këtu janë disa trajtime të sigurta në shtëpi që mund të provoni për të zvogëluar dhimbjen:

Masazhoni muskujt e ngërçit dhe grupet e muskujve aty pranë për të çliruar muskujt e shtrënguar për të rivendosur rrjedhën e duhur të gjakut, oksigjenin dhe lëndët ushqyese në muskul.

Mbani butësisht këmbën në një pozicion të shtrirë derisa ngërçi të ndalojë. Kjo zgjat fibrat e muskujve në mënyrë që ato të mund të kontraktohen dhe të shtrëngohen siç duhet, duke lejuar që furnizimi me oksigjen i muskujve të rikthehet.

Aplikoni akull, për të lehtësuar dhimbjen e ngërçit dhe ngrohjes, për të relaksuar muskujt dhe për të rritur rrjedhjen e gjakut.

Kur duhet të flisni me një mjek?
Nëse ngërçet e këmbëve po ju mbajnë zgjuar gjatë natës dhe trajtimet në shtëpi nuk po funksionojnë, bisedoni me mjekun. Ata mund të përshkruajnë ilaçe të sigurta për të lehtësuar dhimbjen dhe për t’ju ndihmuar të flini.

Më rrallë, disa simptoma të ngërçeve të këmbëve janë shenja të trombozës së venave të thella (DVT). Kjo është një gjendje e rëndë mjekësore që mund të shkaktojë mpiksje gjaku. Gratë shtatzëna kanë 50 për qind më shumë gjasa të kenë mpiksje gjaku sesa gratë jo shtatzëna.

Kërkoni menjëherë për ndihmë nëse keni ndonjë nga këto simptoma:
Dhimbje ekstreme në këmbë kur ngriheni në këmbë
Ngërçe të rënda, të vazhdueshme ose të përkeqësuara të këmbëve
Këmbët shumë të fryra
Njollat e kuqe që janë të ngrohta në prekje
Venat e zgjeruara në këmbë

Nëse jeni duke luftuar me ngërçet e këmbëve gjatë shtatzënisë, ndihma është e disponueshme. Bisedoni me mjekun për të diskutuar opsionet tuaja.