MENU
klinika

Provokon ministri serb i Mbrojtjes

Tensionohet situata/ “Nëse Vuçiç jep urdhër, hyjmë në Kosovë”

02.10.2023 - 13:56

Ministri i Mbrojtjes së Serbisë Millosh Vuçeviç ka provokuar gjatë një konference për media këtë të hënë, duke folur mbi një hyrje të mundshme të trupave serbe në Kosovë.

Vuçeviç ka deklaruar se nëse Forcat e Armatosura të Serbisë marrin urdhër nga presidenti Vuçiç që njësitet e tyre të hyjnë në Kosovë, ata do ta bëjnë në mënyrë efikase dhe profesionale.

Por ai shtoi se nëse një gjë e tillë ndodh atëherë do të merret leje paraprakisht nga komanda e KFOR.

Ai po ashtu ka kërkuar prani më të madhe të KFOR në territorin e Kosovës, veçanërisht në zonat serbe.

Vuçeviç shtoi se bashkëpunimi i Ministrisë së Mbrojtjes serbe dhe Ushtrisë Serbe me misionin e KFOR-it është i mirë dhe funksionon në përputhje me Rezolutën 1244 dhe Marrëveshjen Teknike Ushtarake nga Kumanova.

“Bashkëpunimi bazohet në respektin reciprok dhe po zhvillohet në mënyrë korrekte. Republika e Serbisë beson se KFOR-i duhet të ketë një rol sa më domethënës në Kosovë, veçanërisht në zonat ku jeton popullata serbe. Ne nuk kemi asgjë kundër pranisë së KFOR-it në komunitetet tona, as serbët që jetojnë në krahinën jugore”, tha ai.

Ministri theksoi se Ushtria Serbe e konsideron të nevojshme rritjen e pranisë së njësive të këtij misioni, para së gjithash në zonat ku jetojnë serbët, pasi kjo do të përmirësonte sigurinë e popullit serb në Kosovë.

Duke u ndalur tek rritja e pranisë së Forcave të Armatosura serbe në kufi me Kosovën, Vuçeviç i cilësoi lajmet si të pavërteta.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN“Është koha për të çuar para integrimin”

Lajçak, takime të ndara me kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë

DW: Një sfidë e re për Beogradin!

“Serbia po i mbyll vetes derën e BE”

Të burgosurit duan të rrahin vrasësin e Liridonës

Kreu i burgjeve: Plava tentoi të vetëplagoset në qeli…!