MENU
klinika

Lufta e “harruar”

Si konflikti në Gaza i riktheu “buzëqeshjen” Putinit?

20.11.2023 - 12:00

Me linjat e betejës të qëndrueshme, ekonominë që ecën mirë, tani për tani, dhe Perëndimin e shpërqendruar, pavarësisht nga rreziqet afatgjata, Putini ka të ngjarë të jetë duke numëruar bekimet e tij më shumë se në çdo fazë që nga ditët e para të luftës.

Gjashtë javë më parë, një burim anonim rus pretendoi se Vladimir Putin vuante nga depresioni. Një burim tjetër shkroi muajin e kaluar se në të vërtetë ai kishte vdekur dhe se ishte zëvendësuar nga një sozi. Natyrisht, nuk ka asnjë provë për asnjë prej këtyre historive. Përkundrazi, ajo që mund të thuhet me plot bindje, është se Putin ka arsye për të qenë i gëzuar këtë fund vit.

Në fushën e betejës, kundërofensivës ukrainase duket se i ka mbaruar avulli dhe “stina e baltës” e bën të vështirë që të ketë përparime të mëtejshme serioze deri në pranverë. Humbjet ruse kanë qenë serioze, më shumë se dyfishi i atyre ukrainasve, por mbrojtja e tyre u mbajt dhe ata u treguan të aftë të përshtateshin me aftësitë e reja të ofruara nga teknologjia perëndimore.

Ndonëse mund të tingëllojë e habitshme pse Putini mund të jetë i lumtur pa ndonjë përparim të vërtetë, është e qartë se rusët u tronditën në fillim të vitit dhe kishin frikë se forcat ukrainase mund të ishin në gjendje të thyejnë linjat e tyre mbrojtëse. Duke pasur parasysh se strategjia e tij e vërtetë është të përpiqet të zgjasë dhe të lodhë interesin e Perëndimit për Ukrainën, moshumbja është e barabartë me një fitore në librin e tij.

Problemet e Ukrainës

Ndërsa morali i tyre duket ende i lartë, forcat ukrainase janë të rraskapitura dhe, pavarësisht përpjekjeve për të minimizuar humbjet, kanë pësuar viktima më të mëdha se sa rusët në përpjesëtim me popullsinë e përgjithshme kombëtare. Viti i ardhshëm do të shohë mobilizim gjithnjë e më të gjerë dhe shtrëngues për të ushqyer luftën.

Një grindje e kohëve të fundit midis Presidentit të Ukrainës Zelensky dhe komandantit të tij ushtarak, gjeneralit Valery Zaluzhny, mbi karakterizimin e luftës nga ky i fundit si “ngërç” është marrë gjithashtu në Moskë si një sinjal i asaj që një studiues rus e përshkroi si një ndarje në rritje brenda qeverisë ukrainase, ndërsa njerëzit e Zelenskit kthehen kundër personazhit të vetëm publik që i afrohet kudo për popullaritet”.

Një Perëndim i hutuar

Veç kësaj, ngjarjet në Lindjen e Mesme i kanë dhënë Putinit krizën që ai priste. Nuk është pa kosto politike për Putinin, veçanërisht marrëdhënia e tij me Izraelin, por shkalla në të cilën kjo po konsumon tani gjerësinë e brezit politik perëndimor dhe vëmendjen e medias po e inkurajon Kremlinin të besojë se do të çojë në një zvogëlim të ndihmës dhe vëmendjes së kushtuar. Ukrainë. Edhe pse është shumë herët për të pranuar se kjo është e vërtetë, pamja e furnizimeve ushtarake të SHBA-ve që mbërrijnë në Izrael ka inkurajuar rusët.

Gabimi i kryeministres italiane Giorgia Meloni për të pranuar para një çifti shakash rusë se liderët perëndimorë po përjetojnë lodhje në Ukrainë, grindjet në SHBA për ndihmën e vazhdueshme amerikane dhe raportet e fundit se inteligjenca amerikane tani beson se gazsjellësi Nord Stream 2 ishte sabotuar nga një grup pro-ukrainas, po interpretohen të gjitha në Moskë si dëshmi se shumë në Perëndim po kërkojnë një justifikim për të zvogëluar mbështetjen e tyre ndaj Ukrainës.

A duhet të negociojë Zelensky me Putinin?

Kreu i ushtrisë së Ukrainës thotë se lufta është në ngërç. Ndërkohë, vëmendja perëndimore po zhvendoset te konflikti Izrael-Gaza. Pra, është një fitore ushtarake jashtë tavolinës dhe a duhet të fillojë Presidenti Zelensky negociatat me Presidentin Putin?

Ndërsa lideri rus pret momentin e duhur për të shpallur ofertën e tij presidenciale për zgjedhjet e vitit të ardhshëm, me opozitën liberale të internuar ose të burgosur në mënyrë të sigurtë, me kritikët e tij ultra-nacionalistë të qetësuar aktualisht nga suksesi i dukshëm në Ukrainë dhe me vizitën e fundit të ministrit të mbrojtjes Sergei Shoigu ndaj Pekinit, me sa duket, pasi e ka konsoliduar atë aleancë, Putini ka të ngjarë të ndihet i sigurt për situatën ndërkombëtare.

Retë në horizont

Thënë kështu, ka ende re në horizont për Kremlinin. Deri më tani, konflikti në Lindjen e Mesme mund të jetë mbizotërues në titujt kryesorë, por nuk ka kuptim të vërtetë të tërheqjes perëndimore. Në të vërtetë, potenciali për një presidencë të Trumpit po bën që shumë në Uashington të mbrojnë përshpejtimin e ndihmës për Kievin sa munden. Megjithëse disa sisteme të avancuara, si avionët luftarakë F-16, do të duhen ende muaj për t’u vendosur në çdo numër, në kohën kur Ukraina të rifillojë operacionet sulmuese në pranverë, ka të ngjarë të ketë një bollëk sistemesh të reja dhe të rimbushura.

Rizgjedhja e Putinit në mars mund të jetë e garantuar, por ka mundësi për trazira pikërisht për shkak të shkallës së manipulimit të zgjedhjeve që ka të ngjarë të jetë e nevojshme për t’i dhënë Kremlinit votën dërrmuese të besimit (me 75 deri në 80 për qind të votave). Përveç kësaj, siç paralajmëroi një zyrtar ukrainas: “Ne do të planifikojmë disa surpriza të këqija për Kremlinin rreth kohës së zgjedhjeve.”

Arsyet pse Putin është i gëzuar

Njerëzit e Putinit, megjithatë, janë të njohur për informimin e tij në mënyrën më optimiste të mundshme. Gjatë 21 muajve të fundit, një lajm i mirë për Putinin ka qenë i vështirë për t’u prodhuar. Ka pasur vezullime. Kur Zelensky kundërshtoi kategorikisht pretendimet e NATO-s në nëntor të vitit të kaluar se një raketë e humbur që goditi një fshat polak ishte ukrainase, ose kur pretendimet e para për rolin e ukrainasve në aferën Nord Stream 2 u shfaqën në mars, kishte shpresa të shkurtra që kjo mund të shkaktonte një përçarje mes Kievit dhe Perëndimit. Kur Fondi Monetar Ndërkombëtar publikoi parashikimet e tij në prill se ekonomia ruse do të rritet dhe nuk do të tkurret këtë vit, ajo u përhap në të gjithë shtypin rus. Kur qyteti i Bakhmut më në fund ra pas gati pesë muajsh luftime rraskapitëse, ai u përshëndet si një triumf ushtarak.

Megjithatë, shumica e këtyre sukseseve rezultuan të përkohshme ose jo aq të rëndësishme sa u sugjeruan. Për më tepër, ato përfaqësonin përparim vetëm në një aspekt të konfliktit të përgjithshëm. Me linjat e betejës të qëndrueshme, ekonominë që ecën mirë, tani për tani, dhe Perëndimin e shpërqendruar, pavarësisht nga rreziqet afatgjata, Putini ka të ngjarë të jetë duke numëruar bekimet e tij më shumë se në çdo fazë që nga ditët e para të luftës.

Burimi: The Times