MENU
klinika

Zbuloni arsyen

Përse bën mirë qumështi me kakao?

09.12.2023 - 07:18

Një gotë me qumësht dhe kakao përmban 611 ml acid galik dhe flavonoide, funksioni i tyre kryesor lidhet me trajtimin e hemorragjive të brendshme dhe diabetin.

Antioksidantët që ndodhen në këtë pije, kanë një përqendrim gati 3 herë më të lartë se sa në çajin jeshil. Siç e dimë antioksidantët luftojnë radikalet e lira të trupit tonë.

Flavonoidët ndihmojnë trupin tonë që të shpërbëjë oksidin e nitratit, prandaj nëse konsumojmë qumësht me kakao përmirësojmë qarkullimin e gjakut, ulin presionin e tij dhe përmirësojmë shëndetin e zemrës.

Duke qenë se qumështi me kakao, i përgatitur në shtëpi, përmban më pak yndyrë se sa çokollata, sipas agroweb.org ai nxit prodhimin e kolesterolit të mirë në organizmin tonë.

Një tjetër funksion i flavonoidëve është se rrisin përqendrimin e oksigjenit në gjak, duke mundësuar kështu një furnizim më të mirë të trurit me dy përbërësit kryesorë. Prandaj ndodh që pasi të kemi pirë një gotë me qumësht dhe kakao, të ndihemi të qetë. Ndërkohë këshillohet të përdorni kakao organike dhe qumësht jo të pasterizuar, që të përfitoni plotësisht vlerat e kësaj pije.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Këto 5 mënyra e mbushin atë me vitamina dhe antioksidantë

Bëjeni kafen tuaj më të shëndetshme!