MENU
klinika

Ja cilat janë

Tre mite për iPhone-in që ndoshta edhe ju i besoni

22.02.2024 - 08:45

Një artikull i ri nga DailyMail ka bërë xhiron e internetit gjatë orëve të fundit, duke hedhur poshtë disa mite kryesore që shumë prej nesh besojnë për iPhone-ët, por që nuk janë të vërteta.

iPhone i lagur dhe tasi me oriz

Është ndoshta një nga mitet më të njohura, pasi herë pas here shohim iPhone të zhytur në një tas me oriz, pasi janë lagur për të thithur lagështinë. Megjithatë, ky nuk është rasti.

Apple e ka bërë të qartë se kjo në fakt mund të bëjë më shumë dëm sesa dobi. Madje ka paralajmëruar kundër përdorimit të orizit si një zgjidhje tharëse sepse grimcat e vogla të orizit mund të hyjnë në iPhone dhe të shkaktojnë dëme të mëtejshme.

iPhone-ët e sotëm janë më rezistent ndaj ujit se paraardhësit e tyre, por ende nuk janë të papërshkueshëm nga uji, kjo është arsyeja pse Apple zbatoi njoftimin për zbulimin e lëngjeve.

Çaktivizimi i Wi-Fi dhe Bluetooth do të kursejë baterinë

Një tjetër mit shumë popullor. Kjo mund të jetë e vërtetë për të dhënat, por Wi-Fi dhe Bluetooth nuk do ta shkarkojnë baterinë e telefonit tuaj. Në vend të kësaj, aktivizimi i modalitetit të aeroplanit është një zgjidhje më e mirë sepse do të çaktivizojë aplikacionet e shkarkimit të baterisë dhe mund të jetë veçanërisht i dobishëm kur udhëtoni në zona pa sinjal.

Karikimi i iPhone gjatë natës mund të dëmtojë baterinë

Nëse mendoni se skenari më i mirë për karikimin e iPhone është ta hiqni atë sapo të arrijë 100% gjatë ditës, atëherë e keni gabim. Kompania ka parashikuar dhe informon se karikimi më i mirë mund të bëhet gjatë natës.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN