MENU
klinika

Lufta me Evropën

Çfarë mund ta bëjë Putinin të shtypë “butonin e kuq”?

02.03.2024 - 08:30

Vladimir Putin iu drejtua kombit. Ai foli plot dy orë e gjashtë minuta, fjalimi më i gjatë deri më tani, dhe siç sqaroi Kremlini, mund të konsiderohet edhe si “programi zgjedhor” i Putinit. Kujtojmë se pas dy javësh do të ketë zgjedhje presidenciale.Në fillim të përvjetorit të tretë të luftës kundër Ukrainës, Putin mbajti fjalimin më luftarak, autarkik dhe arkaik deri më sot. Sipas mendimit të tij, Rusia po lulëzon dhe ai njoftoi ardhjen e një elite të re, të “pastruar” nga lufta. Putini është plotësisht i fiksuar pas luftës dhe kërcënimeve të supozuara për ekzistencën e Rusisë, me të cilat ai vazhdimisht frikëson bashkatdhetarët e tij. Përshtypja është se ai është gati për atë “luftë totale” ogurzezë. Me këtë fjalim ai tregoi obsesionin e tij të plotë me luftën dhe është gati të shkojë deri në fund. Në fjalimin e tij ai dërgoi mesazhe kërcënuese për Perëndimin, por gjithashtu u njoftoi nënshtetasve të tij sakrifica, vuajtje dhe humbje në emër të lavdisë së Rusisë së sulmuar.

Lufta bërthamore

Putin i quajti spekulimet se Rusia dëshiron të sulmojë Evropën “të nxituara”, por vuri në dukje se forcat bërthamore ruse janë në gatishmëri të plotë dhe janë gati për të reaguar. Ai kërcënoi se do të sulmojë Evropën nëse sulmohet, megjithëse askush nuk po flet për këtë apo nuk kërcënon të sulmojë Rusinë. Ai praktikisht shpalli izolimin edhe më të madh të Rusisë nga Evropa, duke përhapur paranojë për “rrezikun perëndimor” dhe duke deklaruar se “shumica absolute e rusëve”, pavarësisht humbjeve dhe tragjedive personale, qëndronin pas politikës së tij të luftës. “Perëndimi duhet të dijë se Rusia ka armë që mund të shkatërrojnë dhe godasin objektiva edhe në territoret e tyre. Ata duhet të jenë të vetëdijshëm se veprime të tilla provokojnë një konflikt bërthamor. Ata duket se nuk janë të vetëdijshëm se një gjë e tillë mund të çojë në fundin e njerëzimit. Për ta, të gjitha këto janë si karikatura”, tha Putin i zemëruar.

Deklaratat e Macron

Ai komentoi edhe deklaratën e Emmanuel Macron, i cili paralajmëroi dërgimin e mundshëm të ushtarëve të NATO-s në Ukrainë. “Pasojat e dërgimit të trupave të NATO-s në Ukrainë do të jenë tragjike,” tha presidenti rus Vladimir Putin, duke vënë në dukje se dërgimi i trupave të huaja në territorin e një vendi fqinj mund të quhet “një ndërhyrje e mundshme”. Megjithatë, Putin nuk përmendi se Macron më vonë u korrigjua, dhe shumë vende të BE-së dhe SHBA nuk e mbështetën këtë ide. Ai tha se Perëndimi dëshiron ta tërheqë Rusinë në një “luftë të re të ftohtë” dhe një “garë armatimi” si ish-BRSS. Putin pohoi se ai është i gatshëm për një konfrontim absolut me Perëndimin dhe se Rusia do të marrë pjesë me gatishmëri në atë që ai e quajti një “garë të re armësh”.

Armët në gatishmëri

Pasi përcaktoi kornizën, Putini më pas vazhdoi të pikturonte tablonë në detaje. Ai tha, për shembull, se raketa balistike Sarmat i ishte dorëzuar ushtrisë: “Ne së shpejti do të demonstrojmë veprimin e tyre në terren.” Më pas ai lëshoi ??një paralajmërim të qartë për bllokun perëndimor duke komentuar deklaratat e presidentit francez Emmanuel Macron: “ Ne kemi armë që mund të godasin territorin tuaj ”. Dhe përsëri: “Armët strategjike bërthamore të Rusisë janë në gatishmëri të lartë dhe përpjekjet për një ndërhyrje të re në Rusi rrezikojnë të lëshojnë një konflikt në shkallë të gjerë me përdorimin e armëve bërthamore ” i cili do të ketë ” pasoja shumë më tragjike sesa në epokat e shkuara.”

CARTOON: Putin in a corner

Elita e re e luftës

Putin konfirmoi se një “elitë e re politike dhe sociale” ruse po lind në horizontin e luftës. “Pjesëmarrësit në luftën në Ukrainë duhet të marrin pozita udhëheqëse në menaxhimin e rajoneve, ndërmarrjeve dhe projekteve,” tha Vladimir Putin. Sipas mendimit të tij, “luftëtarët” duhet të zënë pozita drejtuese në sistemin e edukimit dhe edukimit të të rinjve. Putin thekson se “elita e vërtetë janë ata që i shërbejnë Rusisë”, jo ata që “vendosën xhepat e tyre në vitet 1990”. Prandaj, “Rusia në të ardhmen mund të dorëzohet dhe t’u besojë njerëzve si heronjtë aktualë të operacionit special ushtarak”, tha ai në fund të prezantimit të tij.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN