MENU
klinika

Analiza

“Kambanat e alarmit” nuk bien më për Ukrainën…

07.03.2024 - 09:30

Që kur u bashkuan me NATO-n rreth dy dekada më parë, vendet baltike, ish-anëtare të Bashkimit Sovjetik, kanë paralajmëruar për rrezikun që paraqet Moska. Në atë kohë, askush nuk i dëgjonte, aleatët perëndimorë ishin të fokusuar në konfliktet në Irak dhe Afganistan, por pushtimi i Ukrainës ndryshoi gjithçka. Tani gjithnjë e më shumë njerëz në Estoni, Letoni dhe Lituani po dalin vullnetarë për ushtrinë ndërsa frika rritet se Rusia mund të sulmojë një anëtar të NATO-s. Dhe ata kanë vetëm një mesazh: “Zgjohu! Rusia nuk do të ndalet në Ukrainë”, shkruan “Sky News”, gazetarët e të cilit udhëtuan nga verilindja e Estonisë në jugperëndim të Lituanisë dhe biseduan me ushtarë, civilë dhe zyrtarë që po përgatiten për një luftë që ata shpresojnë se nuk do të vijë kurrë. Estonia, Letonia dhe Lituania po i mësojnë qytetarët e tyre se si të luftojnë dhe madje kanë njoftuar planet për të ndërtuar një linjë mbrojtëse, duke përfshirë bunkerët, përgjatë qindra kilometrave kufitar që ndan territoret e tyre nga fqinji i tyre shumë më i madh.

Secret Kremlin document reveals Russia's plans for Baltic states – LRT investigation - LRT

Estonia

Shtetet baltike janë ndër mbështetësit më të zëshëm të Ukrainës dhe paralajmërojnë se nëse Moska mbizotëron mbi Kievin, ka të ngjarë të përpiqet të testojë mbrojtjen e NATO-s më pas. Dhe një vend i prekshëm që potencialisht mund të jetë objektivi i një sulmi rus mund të jetë një qytet në skajin verilindor të Estonisë, pikërisht pranë Rusisë. Si pasojë e kompleksitetit dhe historisë së rajonit, shumica e banorëve të Narvës flasin rusisht, dhe disa janë të prirur drejt Moskës. Kjo e bën qytetin një vend potencialisht të prekshëm për çdo sulm rus nën maskën e ardhjes në ndihmë të qytetarëve rusë që jetojnë në Narva. Nuk ka asnjë simpati për qeverinë ruse në shumicën e pjesëve të tjera të Estonisë, duke përfshirë ishullin me rreth 9,000 banorë në brigjet perëndimore të vendit. Komandantët e NATO-s besojnë se ishulli Hume mund të jetë një objektiv tjetër i mundshëm për Moskën në çdo luftë me Perëndimin, për shkak të vendndodhjes së tij strategjike në Detin Baltik. Nëse forcat ruse do të kapnin atë territor, ato potencialisht do të kishin aftësinë për të bllokuar hyrjen në det dhe për të izoluar shtetet baltike. Prandaj, banorët e ishullit bëjnë gjithçka që munden për të shmangur një sulm të mundshëm.

Russia may attack Baltic nations after Ukraine, says Lithuania

Letonia

Përtej rrugës në Letoni, ka një ndjenjë të ngjashme urgjence. Në vitin 2006, vendi u bë i vetmi shtet baltik që hoqi rekrutimin, por rifuqi rekrutim vitin e kaluar. Ajo gjithashtu planifikon të dyfishojë numrin e forcave të saj të armatosura në 61,000 deri në vitin 2032. Në bazën në Letoninë juglindore, pranë kufirit me aleatin e ngushtë të Moskës, Bjellorusinë, rekrutët i nënshtrohen një kursi trajnimi bazë tre-javor me Gardën Kombëtare, një degë tërësisht vullnetare e forcave të armatosura. Në kohë lufte, ata ofrojnë mbështetje për një ushtri profesionale. Gjeneralmajor Andis Dilans, shefi i shtabit të përbashkët të forcave të armatosura kombëtare dhe i dyti në komandë i Letonisë, tha se rekrutimi ka të bëjë shumë më tepër sesa “vënia e çizmeve të reja” në fushë.

Putin won't stop at Ukraine, Zelensky says on Baltics tour amid wavering on aid

Lituania

Vendi kufizohet me enklavën e fortifikuar ruse të Kaliningradit, e cila gjithashtu ndan një kufi me një vend tjetër të NATO-s, Poloninë. Kjo do të thotë se e vetmja rrugë për automjetet – si kamionë mallrash, autobusë pasagjerësh ose makina që shkojnë nga enklava në kontinentin e Rusisë – është tranziti përmes Lituanisë dhe Bjellorusisë. Komunikimi midis rojeve kufitare në të dy anët e një gardhi të gjatë me tela të mbushur me kamera u ndërpre gjithashtu. Një tjetër vend i mundshëm konflikti është Korridori Suwalki, një rrip toke afër rreth 100 km i gjatë që lidh Kaliningradin me Bjellorusinë dhe ndodhet midis Lituanisë dhe Polonisë. Komandantët e NATO-s janë të shqetësuar se nëse Rusia do të kapte korridorin, kjo do t’u jepte atyre një mënyrë tjetër për të ndërprerë hyrjen në shtetet baltike. Siç shkruan britanikja “Sky News”, një numër në rritje i qytetarëve po dalin vullnetarë për të shërbyer, por aftësia e tyre për të penguar Rusinë mund të varet nga fakti nëse qytetarët e aleatëve të tjerë e ndjekin shembullin.