MENU
klinika

Analiza e "CNN"

Izraeli dhe mbrojtja aleate rrëzuan më shumë se 300 raketa dhe dronë iranianë

14.04.2024 - 14:39

Pothuajse të gjitha raketat balistike dhe dronët e lëshuar nga Irani në Izrael në një sulm të paprecedentë u rrëzuan pa realizuar qëllimin e tyre, sipas zyrtarëve izraelitë dhe amerikanë, duke theksuar mbrojtjen raketore të frikshme dhe me shumë shtresa të vendosura nga dy partnerët aleatë.

Shumica e më shumë se 300 municioneve iraniane, shumica e të cilave besohet se janë lëshuar nga brenda territorit të Iranit gjatë një sulmi pesëorësh, u kapën para se të arrinin në Izrael, më shumë se 1,100 milje (1,770 kilometra) nga pika e lëshimit të tyre.

Ushtria izraelite tha të dielën se “99%” e predhave të lëshuara nga Irani u kapën nga Izraeli dhe partnerët e tij, me vetëm një numër të vogël raketash balistike që arritën në Izrael.

Në total, rreth 170 dronë, më shumë se 150 raketa u lëshuan në Izrael nga Irani gjatë natës, tha ushtria.

Presidenti amerikan Joe Biden i tha kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu se kjo ishte një fitore për Izraelin pasi nuk u godit asgjë me “vlerë”.

Zyrtarët amerikanë thanë se më shumë se 70 dronë dhe tri raketa balistike u kapën nga anijet dhe avionët ushtarakë të marinës amerikane, pa dhënë detaje saktësisht se cilat mjete mbrojtëse u përdorën për rrëzimin e predhave.

Marina amerikane rrëzoi të paktën tri raketa balistike duke përdorur sistemin e mbrojtjes raketore Aegis në bordin e dy destrojerëve me raketa të drejtuara në Mesdheun lindor, i thanë zyrtarët Oren Liebermann të “CNN” në Pentagon.

Avionët luftarakë të SHBA-së gjithashtu rrëzuan municionet iraniane, raportoi Liebermann. Ndërsa nuk u zbulua se nga operonin ata avionë amerikanë, ka aeroplanmbajtëse të marinës amerikane dhe avionë me bazë tokësore shumë brenda rrezes së rajonit.

Biden tha në një deklaratë se SHBA-të ishin të përgatitura mirë për të ndihmuar në mbrojtjen e Izraelit kundër sulmit iranian.

Britania tha se ishte gjithashtu e përgatitur të ndërhynte duke përdorur aeroplanët e Forcave Ajrore Mbretërore që ka në rajon.

“Këta avionë të Mbretërisë së Bashkuar do të përgjojnë çdo sulm ajror brenda rrezes së misioneve tona ekzistuese, siç kërkohet”, thuhet në një deklaratë të Ministrisë së Mbrojtjes.

Një zëdhënës i ushtrisë izraelite tha gjithashtu se Franca ishte e përfshirë në bllokimin e sulmeve iraniane.

“Ne po punojmë ngushtë me SHBA-në, Britaninë e Madhe dhe Francën që vepruan sonte. Ky partneritet ka qenë gjithmonë i ngushtë, por sonte u shfaq në një mënyrë të pazakontë”, tha zëdhënësi.

Ndërkohë, Izraeli operon një sërë sistemesh për të bllokuar sulmet nga çdo gjë, nga raketat balistike me trajektore që i çojnë ato mbi atmosferë deri te raketat e lundrimit dhe raketat me fluturim të ulët.

Sistemi i Kupolës së Hekurt të Izraelit ka qenë shpesh në titujt kryesorë që kur vendi filloi ofensivën e tij ushtarake në Gaza në përgjigje të sulmeve të Hamasit të 7 tetorit brenda Izraelit që ndezën armiqësitë aktuale në rajon.

Iron Dome është forca e mbrojtjes raketore të Izraelit, sipas Organizatës së Mbrojtjes Raketore të vendit (IMDO).

Ekzistojnë të paktën 10 bateri Iron Dome në Izrael, secila e pajisur me një radar që zbulon raketat dhe më pas përdor një sistem komandimi dhe kontrolli që llogarit shpejt nëse një predhë në hyrje përbën një kërcënim ose ka të ngjarë të godasë një zonë të papopulluar. Nëse raketa përbën një kërcënim, Iron Dome lëshon raketa nga toka për ta shkatërruar atë në ajër. Hapi tjetër në shkallët e mbrojtjes raketore është David’s Sling, i cili mbron nga kërcënimet me rreze të shkurtër dhe të mesme, sipas IMDO.

David’s Sling, një projekt i përbashkët i Sistemit të Mbrojtjes së Avancuar të Izraelit Rafael dhe gjigantit të mbrojtjes amerikane Raytheon, përdor përgjuesit kinetikë goditës-për-vrasës Stunner dhe SkyCeptor për të marrë objektiva deri në 186 milje larg, sipas projektit të Kërcënimit të Raketave në Qendrën për Studime Ndërkombëtare dhe Strategjike (CSIS).

Mbi David’s Sling janë sistemet e Izraelit Arrow 2 dhe Arrow 3, të zhvilluara së bashku me Shtetet e Bashkuara.

Arrow 2 përdor koka të fragmentimit për të shkatërruar raketat balistike që vijnë në fazën e tyre terminale ndërsa ato zhyten drejt objektivave të tyre sipas CSIS. Arrow 2 ka një rreze veprimi prej 56 miljesh dhe një lartësi maksimale prej 32 miljesh, sipas Aleancës së Avokimit të Mbrojtjes së Raketave, e cila e quajti Arrow 2 një përmirësim të mbrojtjes raketore të SHBA Patriot që Izraeli dikur përdorte në këtë rol.

Ndërkohë, Arrow 3 përdor teknologjinë “godit për të vrarë” për të kapur raketat balistike që vijnë në hapësirë, përpara se ato të rihyjnë në rrugën e tyre drejt objektivave.

Sipas raporteve të lajmeve, Izraeli ka gjithashtu avionë luftarakë të teknologjisë së fundit, duke përfshirë avionë stealth F-35I që i ka përdorur për të rrëzuar dronët dhe raketat

Raketat balistike që arritën në Izrael ranë në bazën ajrore Netavim në jug të Izraelit, tha zëdhënësi ushtarak i Izraelit, duke shtuar se ato shkaktuan vetëm dëme të lehta strukturore. Baza po funksiononte dhe po vazhdonte operacionet e saj pas sulmit.

Fotot e publikuara nga Forcat Ajrore izraelite herët të dielën treguan avionët luftarakë F-35 dhe F-15 që po ktheheshin në bazat e tyre në Izrael pas atyre që u quajtën “përgjime” të suksesshme dhe “misione të mbrojtjes ajrore”.

Disa nga dronët dhe raketat e lëshuara në Izrael u gjuajtën nga Iraku dhe Jemeni, shtoi zëdhënësi.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


“Izraeli u ka dërguar mesazh të qartë armiqve”

Joe Biden do të mbledhë liderët e G7: Të koordinohemi për…