MENU
klinika

Analiza

Si Irani “i dha zemër” Hamasit me sulmin ndaj Izraelit

16.04.2024 - 10:20

“Ne në Hamas e konsiderojmë operacionin ushtarak të kryer nga Republika Islamike e Iranit një të drejtë natyrore dhe një përgjigje të merituar ndaj krimit të kryer duke synuar konsullatën iraniane në Damask dhe vrasjen e disa liderëve të Gardës Revolucionare”.

Kjo është ajo që shkruhet në një shënim nga Hamasi pas sulmit të kryer nga Teherani kundër territorit izraelit. Një sulm padyshim i mirëpritur nga ata që e nisën konfliktin me aksionin terrorist të 7 tetorit, me shpresën se ajo që ndodhi mund të kontribuojë në ngritjen e nivelit të tensionit.

Gjithashtu për shkak se tryeza e negociatave për një armëpushim të mundshëm në Rripin e Gazës, në të njëjtën kohë me lirimin e pengjeve ende në duart e Hamasit, po ecën përpara edhe nëse ai ndeshet me një ndalesë tjetër.

Në fakt, sipas asaj që mësojmë, Hamasi ka hedhur poshtë propozimin e fundit të bërë në negociatat në Kajro për armëpushim.

Iran, Hamas, and Islamic Jihad: A marriage of convenience | ECFR

Në përgjigjen e tij ndaj ndërmjetësve, Hamasi thuhet se “ripohoi pozicionin e tij” në lidhje me të drejtën pa dallim për t’u kthyer në veri të Gazës dhe daljen e trupave izraelite nga pjesa qendrore e Rripit.

Për më tepër, organizata ekstremiste palestineze do të vazhdojë të insistojë në nevojën për një fazë të dytë të marrëveshjes për të përfunduar vetëm me përfundimin e armiqësive. Kushtet që Izraeli i kundërshton me vendosmëri.

Propozimi i ri i SHBA-së parashikonte lirimin e 900 të burgosurve palestinezë në këmbim të 40 pengjeve izraelitë. Hamasi “ka sinjalizuar gatishmërinë e tij për ta diskutuar këtë propozim në një mënyrë pozitive pasi të jenë adresuar çështjet e tjera”, duke kërkuar edhe një herë derën.

Ndërkohë, në Rripin e Gazës, qindra njerëz po largohen çdo ditë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN