MENU
klinika

70 mijë trupa janë në veprim

A po shndërrohet Kharkivi në “Bakhmutin e ri”?

15.05.2024 - 09:00

Situata ushtarake për Ukrainën në rajonin e Kharkiv duket të jetë gjithnjë e më e ndërlikuar. Ndërsa Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Kievit pranoi suksesin e pjesshëm të Rusisë në zonën e Lukyantsit, udhëheqësit ukrainas vendosën të largonin komandantin lokal, gjeneralin Yuriy Galushkin, duke e zëvendësuar atë me gjeneral brigade Mykhailo Drapatoy. Në të njëjtën kohë, kreu i policisë rajonale të Kharkiv deklaroi se qyteti i Vovchansk po “shndërrohet” në “Bakhmutin e ri” për shkak të sulmeve të vazhdueshme ajrore të Kremlinit. Prandaj, pra, lëvizja e Kievit për të zëvendësuar kreun ushtarak të rajonit të Kharkiv, sipas RBC-Ukraina, u zhvillua “në sfondin e ofensivës së trupave ruse në veri të rajonit.” “Sipas vendimit të udhëheqjes ushtarake, nga 11 maji, gjeneral brigade Mykhailo Drapatoy u emërua komandant i grupit taktik operacional të trupave të Kharkiv,” thuhet në shënimin e cituar nga faqja e lajmeve. Drapaty mbetet gjithashtu në postin e zëvendësshefit të shtabit të Forcave të Armatosura të Ukrainës. Kreu i ri i frontit të Kharkiv ishte kreu i grupit operacional “Kherson” deri në janar të këtij viti. Ai njihet gjithashtu si një nga komandantët që udhëhoqi çlirimin e rajonit Kherson në bregun e djathtë në vitin 2022. Në shkurt ai u emërua zv/shef i shtabit për stërvitjen ushtarake. Në rrjetet sociale, disa përdorues e konsiderojnë atë një hero të Ukrainës.

Russia-Ukraine war: Ukraine says Russia attacking border in northern Kharkiv region and replaces commander on frontline – as it happened | World news | The Guardian

Taktikat e infiltrimit

Natën midis të enjtes 9 dhe të premtes 10 maj, forcat ruse filluan një sulm të madh përgjatë frontit në veri të qytetit të Kharkivit. Bombardimi ajror, me raketa dhe artileri me fuçi, ishte veçanërisht i rëndë në qytetin Vovchansk dhe fshatrat e tjerë përreth. Sidoqoftë, përpjekja kryesore ruse u përqendrua në Vovchansk, duke i detyruar mbrojtësit ukrainas të tërhiqeshin dhe të braktisnin pozicionet në periferi të qytetit, pavarësisht nga prania e fortifikimeve. Deri më sot, rusët janë përfshirë në një manovër mbështjellëse në qytet për të eliminuar çdo rezistencë ukrainase, dhe luftimet këtu, si në zonat e tjera të afërta, duken veçanërisht të ashpra.Edhe këtë herë, ushtria e Moskës duket se po përdor taktika të infiltrimit përgjatë linjave ukrainase, të cilat nuk janë të fortifikuara dhe të mbrojtura në mënyrë homogjene, duke futur njësi të vogla të përbëra nga disa njerëz në të njëjtën kohë për të gjetur pikën e dobët ku të përqendrohen.

Military briefing: Russia's Kharkiv offensive draws Ukrainian troops away from east

Lëvizjet e Kievit

Duke marrë parasysh që ushtria ukrainase nuk ka burime të pakufizuara, vëmendja ndaj Kharkivit i ka larguar trupat dhe megjithëse nuk është e qartë nëse ky sulm rus është një diversion apo jo, përsëri na çon në një përfundim i rregullt logjistik/organizativ: forcat e Moskës kanë mjaft njerëz dhe mjete për të kryer sulme të përgjithësuara dhe një diversion të mundshëm, i cili sipas të dhënave të mbledhura nga inteligjenca perëndimore dhe ukrainase, mund të punësojë nga 50 mijë deri në 70 mijë burra që janë mbledhur në rajonet e Belgorodit, Kursk dhe Bryansk. Disa besojnë se ky numër është i pamjaftueshëm për një sulm të thellë në zonën e Kharkiv dhe Sumy që ndodhet më në veri), por duhet të kemi parasysh se taktikat ruse kanë ndryshuar rrënjësisht gjatë vitit të kaluar dhe për këtë arsye do të jetë e vështirë të shihet manovra në shkallë të gjerë duke përdorur njësi shumë të mëdha.

Thousands evacuated in Ukraine as Russia advances in Kharkiv region

“Shënjestra” kryesore

Analistët e portalit “Deep State” besojnë se situata po përkeqësohet. “Vovchansk, Lyptsi dhe të gjitha pikat e frontit verior janë nën zjarrin e armikut pothuajse gjatë gjithë kohës. Situata është e vështirë ,” tha guvernatori i rajonit të Kharkiv të Ukrainës, Oleg Synegubov. “Armiku vazhdon përpjekjet e tij për të avancuar thellë në territorin tonë ”, shtoi ai, duke nënvizuar se evakuimi i popullatës civile nuk do të ndalet.Ndoshta ai në Kharkiv është një nga përpjekjet kryesore të kësaj faze të re sulmuese ruse dhe nuk mund të përjashtohet që sulmi i këtyre ditëve të pasohet nga një aksion i ri dhe më vendimtar në Donbass, ndoshta duke tentuar të avancojë nga jugu në veri dhe fokus në Kramatorsk/Slaviansk, që siç e dimë janë qendra strategjike të Donbasit verior.

Kërcënimet atomike të Moskës dhe kritika nga perëndimi

A do të kishte kuptim për Rusinë vënia në përdorim e armëve?

Dërgohen në vijën e parë të frontit të luftës

Zelensky, shkarkon disa nga gjeneralët e lartë!

Kush është njeriu që tërboi “dragoin”?

Kina fut Tajvanin në “rrethin e kuq”, bën provat e fundit