MENU
klinika

Analiza

Shkarkimi i të “besuarve” dhe plani i ri i Putinit për Ukrainën!

15.05.2024 - 09:30

Një motiv i rëndësishëm i Putinit për shkarkimin e Shoigun dhe Patrushev, mund të ketë qenë fakti se ata janë dy pesha të rënda në Kremlin, ku secili ka klanet e veta.

Vladimir Putin vendosi Sergei Shoigu në krye të një pushtimi në 2022 me urdhër për të kapur Kievin brenda pak ditësh. Dy vjet më vonë, presidenti i Rusisë ka rrëzuar ministrin e tij të mbrojtjes për të arritur një mision krejtësisht të ndryshëm në Ukrainë: të bëjë që makineria kërcënuese e luftës ruse të vazhdojë për aq kohë sa duhet.

Shkundja e papritur e Kremlinit këtë fundjavë, e cila ngriti një teknokrat ekonomik për të udhëhequr përpjekjet e luftës, tregon se Putini ka vënë bast mbi fuqinë e kompleksit ushtarak-industrial të Rusisë për t’ia kaluar Ukrainës dhe mbështetësve të saj perëndimorë.

Putini e ka kuptuar më në fund se lufta ka hyrë në një fazë të re, atë të një beteje burimesh. . . se kush ka më shumë dhe zinxhirët e furnizimit të kujt janë të organizuar më mirë”, tha Alexei Venediktov, gazetar dhe redaktor i stacionit radiofonik Echo of Moscow.

Putini ka ngarkuar Andrei Belousov të mbikëqyrë 10.8 trilion rubla (117.2 miliardë dollarë) të Rusisë në shpenzimet e mbrojtjes, për të cilat Kremlini tha se kishte nevojë për një civil të përgjegjshëm për “të përmbushur dinamikën e momentit aktual”.

Është një moment kur Rusia ka marrë epërsinë. Forcat e saj kanë bërë përparime në rajonin lindor të Donbasit dhe kërcënojnë një përparim në Kharkiv kundër ushtrisë së armatosur të Ukrainës, ndërsa ajo pret ndihmën e vonuar prej shumë kohësh nga SHBA.

Kur shpalli emërimin e Belousov, Kremlini e bëri të qartë se ai do të fokusohej më së shumti në ndërtimin e sektorit të mbrojtjes së Rusisë, ku fabrikat po punojnë me turne të shumta për të rritur disa herë prodhimin e armëve dhe municioneve.

Ndryshimet, e bëra pasi Putini u betua për një mandat të pestë që do të zgjasë sundimin e tij deri të paktën në vitin 2030, janë pjesë e emërimeve të reja që tregojnë përparësinë e sektorit të mbrojtjes ndaj vizionit të Putinit se si do të fitojë luftën.

Denis Manturov, ministri rus i industrisë, u promovua në rolin e zëvendëskryeministrit të lartë që mbikëqyr sektorin e mbrojtjes. Manturov është i afërt me Sergei Chemezov, një ish-koleg i KGB-së i Putinit në atë kohë në Gjermaninë Lindore, i cili tani kryeson konglomeratin e gjerë të mbrojtjes në Rostec.

Pavarësisht pretendimeve triumfuese të Kremlinit për fabrikat e armëve që punojnë gjatë gjithë kohës, shenjat e çarjeve serioze në prodhimin e mbrojtjes së Rusisë janë shfaqur muajt e fundit. Në mars, Putin emëroi Andrei Bulyga si zëvendësministër të mbrojtjes përgjegjës për logjistikën, duke e bërë atë personin e katërt që mban këtë post gjatë luftës.

Shkalla e zjarrit të Rusisë, edhe pse ende shumë më e madhe se ajo e Ukrainës, ka rënë gjithashtu nga 60,000 predha në ditë në gjysmën e parë të luftës në 10,000 sot. Ministria po i konsumon tytat e artilerisë më shpejt se sa mund të prodhojë të reja dhe ka pranuar se mund të prodhojë më së shumti gjysmën e predhave të nevojshme për një përparim të madh.

Asketi Belousov është një përplasje e madhe stilistike me Shoigun, i cili shfaqej rregullisht me uniformën e gjeneralit të stolisur me medalje, pavarësisht se nuk kishte shërbyer as një ditë në ushtri. Një zyrtar i lartë perëndimor tha se çështja kryesore ishte se Rusia ishte e angazhuar për një ndërtim afatgjatë të kompleksit industrial ushtarak të vendit.

Ekziston një perceptim i qartë se ata duan dikë që ka aftësinë për të drejtuar profesionalisht një ekonomi lufte për një kohë shumë të gjatë. . . dhe dikush që nuk është i korruptuar. Është shqetësuese që ata po përgatiten për një qasje kaq afatgjatë. Sigurisht, ai nuk është me prejardhje ushtarake, por as Shoigu nuk ishte, pavarësisht se ecte me kamuflazh gjatë gjithë kohës”, tha zyrtari.

Ndërsa lufta e Rusisë u përkeqësua në vjeshtën e vitit 2022, Shoigu u bë një objektiv i zemërimit të rrallë, të sanksionuar zyrtarisht nga forcat e vijës së ashpër. Putini në fund e mbështeti Shoigun mbi Yevgeny Prigozhin, liderin e vijës së ashpër, i cili vdiq në vitin 2023 pasi udhëhoqi një rebelim për të rrëzuar Shoigun dhe udhëheqës të tjerë ushtarakë.

Por pakënaqësia vazhdoi të fryhej brenda ushtrisë, pasi komandantët e shquar u përplasën me ministrin e mbrojtjes dhe shefin e shtabit të përgjithshëm, Valery Gerasimov. Putin e ka mbajtur Gerasimov në postin e tij, për momentin, por pritshmëritë ishin që edhe ai përfundimisht të shkarkohej, tha një person i afërt me ministrinë e mbrojtjes.

Muajin e kaluar shërbimet ruse të sigurisë arrestuan Timur Ivanov, një nga ndihmësit më të afërt të Shoigut dhe zëvendësministrin e mbrojtjes me përgjegjësi për ndërtimin. Masa u interpretua gjerësisht si një goditje për Shoigu dhe një pranim se Moska ka kontroll të dobët mbi mënyrën se si shpenzohen fondet e saj ushtarake në rritje.

Por pavarësisht se është zëvendësuar si ministër i mbrojtjes, emërimi i ri i Shoigut si kreu i Këshillit të Sigurimit të Rusisë është në dukje një promovim – duke zëvendësuar Nikolai Patrushev, një nga të besuarit më të vjetër të Putinit dhe ideologët më të shquar të kryqëzatës së Rusisë kundër perëndimit.

Kremlini ka thënë se Patrushev do të marrë një post të ri të paspecifikuar në ditët në vijim. Një diplomat i lartë perëndimor tha se fati i Patrushev po vëzhgohej nga afër për të parë nëse riorganizimi i dy burrave nga Putin ishte ndikuar shumë nga performanca e luftës e Rusisë, apo nëse kishte të bënte më shumë me akuzat për korrupsion kundër Shoigut.

Një shenjë që Patrushev po hidhej mënjanë do të sugjeronte se Kremlini po përpiqej në mënyrë aktive të adresonte problemet në shërbimet e tij të sigurisë të ekspozuara nga dështimet e tij në Ukrainë”, tha diplomati.

Patrushev mori pjesë në një takim të këshillit të sigurisë me Putin të hënën, ndërsa djali i tij Dmitry u emërua zëvendëskryeministër, duke treguar se ai mbeti në një farë mase në favor.

Një motiv i rëndësishëm për Putinin, për të shkarkuar Shoigun dhe Patrushev, mund të ketë qenë fakti se ata janë dy pesha të rënda në Kremlin ku secili ka klanet e veta.

Ata mund të kenë pasur plane për epokën e pashmangshme pas Putinit. Autokracitë e vonshme personaliste i frikësohen gjërave të tilla”, tha Schulmann. ”

Kremlini nuk ishte i fokusuar në mënyrën më të mirë për të drejtuar vendin. Nuk po mendohet për këtë. Është duke menduar se si të qëndrojë në pushtet.]

Burimi: The Times