Menu
E treta herë...

Pse Makron anullon vazhdimisht udhëtimet në Izrael? 

Joschka Fischer

Ekonomia po merr të tatpjetën…

A është globalizimi është vërtet i pakthyeshëm? Fituesi i çmimit Nobel Michael Spence mendon se...

Editorial i New York Times

Ku është argëtimi në ndëshkimin e armiqve?

Çfarë argëtimi është të jesh president nëse nuk mund t’i përdorësh mjetet e qeverisë për...

Përplasja pas arrestimit të pastorit

Pesë shpjegime mbi krizën mes Uashingtonit dhe Ankarasë

Pak muaj më parë, marrëdhëniet mes Uashingtonit dhe Ankarasë i ngjanin qetësisë që i paraprin...

Analizë nga Joschka Fischer

Bota e magjepsur e Trump…

  Trumpi,vazhdimisht, fajëson kinezët për nxjerrjen jashtë të prodhimit amerikan, duke e mbajtur atë të...

Editorial i New York Times

Gjithë Amerikës po i “mbaron karburanti”, përveç z. Trump…

Ekonomia amerikane ka shumë më tepër energji sesa mendohet dhe po bën shumë zhurmë. Pra,...

Konflikti me SHBA-në

Evropa lodër e fuqive të tjera?!

Nga Markus Becker/ Në BE është një situatë paksa e nderlikuar. Në të njëjtën kohë,...

Andrew Brunson, "molla e sherrit"

Prifti që shkaktoi përplasjen SHBA-Turqi

Andrew Brunson është një prift protestant që ka shkaktuar përçarje mes Uashingtonit dhe Ankarasë. Më...

SHBA kërkon denuklarizimin

Çfarë ndëshkimi ka rezervuar SHBA për Korenë e Veriut?

Kohët e fundit Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Amerikës Xhon Bolton tha se Koreja e...

Nga The Economist

Si do ta zgjidhte Kejnsi çështjen Brexit?

Ekonomisti i madh do të përpiqej të kuptonte anën tjetër dhe të fokusohej vetëm tek...

Gabimet që janë bërë...

Nënvlerësimi i Trump nga Erdogan

Kanë qenë të shumtë ata që e kanë nënvlerësuar aftësitë e Trump, por të gjithë...

Dossier

Kolosët e gjeopolitikës, Meternik-Kissinger

Henry Kissinger është koka e madhe e politikës së jashtme amerikane – këtë e ka...