MENU
klinika
80 vjet nga okupimi italian

Foto prej ’39-ës/ Kur mbreti Zog priste vendimin për tu larguar

Dine Dine i internuari i përjetshëm

Kalvari në kampin e shfarosjes në Tepelenë

“Kampi i Tepelenës ka qenë kamp shfarosje. Thuhet se kanë vdekur rreth 300 vetë. Po...

Pija aromatike që tronditi themele

Kafja turke zhduku vetë Perandorinë Osmane?

Prestigjiozja britanike “The Economist” hedh vështrimin me shkrimin e autores së saj, Sarah Jilani, në...

Fotografi shqiptar i njerëzve të mëdhenj

Mili përjetësoi Pikason, Salvador Dalinë dhe yjet e Hollivudit

Gjon Mili mbetet pa dyshim, një prej fotografëve më të mëdhenj të Amerikës. Përmes punës...

“Njëmijë e një net” një orë larg Vienës

Shqipëria si në mesjetë në sytë e të huajve

I vetmi kanun drejtësie është kodi antik i familjeve shqiptare, i cili duhet të jetë...

Publikohet për herë parë zëri i Konicës

“Pushtimi nga Italia thikë pas shpine Shqipërisë”

Po ju paraqes një material zanor të papublikuar ndonjëherë. Është intervista e Faik Konicës, ministrit...

Çfarë kërkonte mbreti?

Letra e ’39-ës/ Kur Zogu i shkruante OKB-së

Gazeta franceze “Le Peuple” ka botuar, të martën e 16 majit 1939, në faqen n°3,...

Almanak

Çfarë ka ndodhur më 7 Prill?

1498- Turma vërshon në manastirin e Savonarolas në San Marco, Firence, Itali, për të ndjekur...

Testamenti pas vdekjes

Studiuesi Aleksandar Stipčević i dhuron mbi 1000 vepra Shqipërisë

Katër vjet pas vdekjes së Aleksandër Stipčević (Stipçeviç), nga Akademia e Shkencave të Shqipërisë mësojmë...

Nga Ismail Kadare

E krehura

Në muzgun e dhjetorit, në orën ku kupolat e pallateve dhe të katedraleve rishpërndanin ndriçimin...

George Gordon Bayron

Bajron, letër nënës për Ali Pashën…

E dashur nënë, U bënë disa kohë që jam në Turqi. Këto vise janë në...

Gojëdhënat

Çfarë thotë legjenda për muajin e plakave?

Legjenda për Muajin e Plakave apo Plaka që u shndërrua në gur është gojëdhëna e...

REKLAMA