MENU
klinika

Lajmet e Fundit

14:29 Aktualitet
Opinion

Politikanët hibridë

Nga Lis Bukuroca Hibridizim është kur te kafshët, ose te bimët, kryqëzohet një lloj a një racë me një lloj a me një racë tjetër, për të krijuar një racë...

14:25 Kultura
Shqipja jo më gjuhë e panjohur

Zvicra, vendi ku flitet shqip

Gjuha frënge është bërë më e popullarizuara në 50 vitet e fundit, ndërkohë që gjithmonë e më pak zvicerianë flasin gjermanisht. Kjo dukuri lidhet drejtpërdrejt me migrimin. Mes gjuhëve që...

14:17 Korca
Krimi në Korçë

Zbulohen detajet, pse e mbyti djali nënën

Të tjera detaje dalin për ngjarjen e rëndë në Korçë ku një 50-vjeçar ka mbytur me duar nënën e tij, me të cilën dhe jetonte prej vitesh. Nazime Demollari, 80...

14:10 Ekonomia
Barazia gjinore

Ku renditet Shqipëria sipas Bankës Botërore?

Në raportin e fundit të Bankës Botërore “Femrat, Biznesi dhe Ligji 2019”, bëhet me dije se kur bëhet fjalë për hendek gjinor, performanca e Shqipërisë në rang global është e...

14:06 Futbolli
Denoncimi

Arbitri i FIFA-s: Edhe Naim Qarri më goditi

Një katrahurë e vërtetë ajo e djeshmja në Kamzë, që baltos totalisht futbollin shqiptar dhe ngre pikëpyetje të mëdha mbi seriozitetin e FSHF-së dhe gjithë shtetit shqiptar, sepse nuk është...