MENU
klinika

Fati i Evopës në duart e...

Dilema e madhe/ Makron apo Orban?!

17.09.2018 - 12:43

Viktor Orban, kryeministri populist i Hungarisë me sa duket ka kërkuar një sfidë personale me presidentin francez Emanuel Makron për të ardhmen ideologjike të Evropës, sipas Telegrafit.

Burime evropiane thanë se Orban i tha Makron se fati i Evropës do të luhej mes dy prej tyre, “populisti dhe evropiani”.

Orban i tha Macron se do të ketë “vetëm dy fitues” nga zgjedhjet e BE në maj, ai vetë dhe presidenti francez, por ai vetë do të ishte “fituesi më i madh i të gjithëve”.

Takimi, i cili kuptohet që ka irrituar zyrtarët e lartë francezë, është tipik stili konfrontues i Orban, i cili po krijon aleanca nacionaliste në të gjithë Evropën, në përpjekje për të shfarosur institucionin liberal të BE.

Përçarjet në politikën evropiane u ekspozuan më tepër javën e kaluar kur eurodeputetët votuan që Hungaria të përballet me procedurat e Nenit 7 për sjelljen anti-demokratike.

Orban, i akuzuar për nxitjen e antisemitizmit, sulmin e mediave të lira dhe shkatërrimin e vlerave liberale të Evropës, e kundërshtoi këtë lëvizje në një fjalim drejtuar Parlamentit.

Ekspertët dhe diplomatët e panë takimin më të fundit Orban-Salvini si hapjen e një lufte të ardhshme për “shpirtin e Evropës” në të cilin nacionalistët si Orban dhe Matteo Salvini, ministri i brendshëm italian do të dalin kundër Macron dhe forcave të liberalizmit.

Në shumë aspekte, beteja tashmë konsiderohet e nisur. Muajin e kaluar Orban mbajti një konferencë shtypi me Salvinin, duke folur për “dy kampe” në Evropë që ishin pro dhe kundër emigracionit dhe duke konsideruar Makronin si kundërshtarin e tyre. Presidenti francez e pranoi shpejt sfidën, duke pranuar atë që ai e quajti përçarje “nacionaliste-progresive” në Evropë.

“Konkursi” do të luajë rol drejtpërsëdrejti në zgjedhjet parlamentare të majit.

Makron dhe partia e tij politike po shqyrtojnë mundësitë e koalicionit me grupin liberal ALDE të drejtuar nga Guy Verhofstadt, një federalist i përkushtuar i BE dhe kundërshtari i Orban.

Z. Verhofsttadt është i etur të bashkohet me betejën dhe tha se ai do të ofrojë një alternativë evropiane për “nacionalistët dhe populistët brenda dhe jashtë kësaj shtëpie”.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN