MENU
klinika

Çështja e ish-shefit të inteligjencës

Merkel është penduar…

25.09.2018 - 11:14

Kancelarja gjermane Angela Merkel është detyruar të kërkojë falje për trajtimin e skandalit që përfshinte ish-shefin e inteligjencës në Gjermani.

Qeveria e zonjës Merkel u zhyt në krizë lidhur me akuzat se Hans-Georg Maassen, nga agjencia e spiunazhit BfV e Berlinit, simpatizonte të djathtën ekstreme.

Mosmarrëveshja kërcënoi të prishte koalicionin e brishtë të Gjermanisë, i cili u formua vetëm gjashtë muaj më parë.

Kancelarja kërkoi të shuante konfliktet që “zienin” javën e kaluar dhe zgjodhi ta shkarkonte z. Maassen. Por ajo pranoi që ta lejonte të punonte në Ministrinë e Brendshme të Gjermanisë, duke shkaktuar një reagim të mëtejshëm publik.

Në një deklaratë të sinqertë dje, Angela Merkel tha se kishte dështuar dhe që duhet të kishte dëgjuar popullin gjerman.

Udhëheqësi i qendrës së djathtë tha: “Më vjen shumë keq që kjo lejohet të ndodhë. Është e rëndësishme që tani të zgjidhim problemet e popullit”.

Duke folur për ndarjet e brendshme të koalicionit, Merkel shtoi: “Në shumë fusha ne kemi qenë shumë të preokupuar. Kjo duhet të ndryshojë”.

Skandali shpërtheu kur Maassen deklaroi se protestuesit e ekstremit të djathtë kishin sulmuar migrantët në qytetin lindor të Chemnitzit. Komentet e tij e vinin atë në kundërshtim me zonjën Merkel, e cila tha se imazhet nga Chemnitz tregonin një urrejtje që nuk mund të tolerohej.

Deklarata e tij shtoi dyshimet nëse partitë qeverisëse të Gjermanisë mund të qëndrojnë së bashku për një mandat të plotë katërvjeçar.

Partnerët e koalicionit Merkel, socialdemokratët e qendrës së majtë, kërkuan që ai të shkarkohej.

Për një nëpunës të lartë civil që të prek  publikisht në një çështje kaq të ndjeshme do të nënkuptonte një përfundim direkt  të karrierës, por shefi i Maassen, Ministri i Brendshëm Horst Seehofer, fillimisht mbështeti shefin e spiunazhit.

Ka madje edhe mundësi përnjë zgjedhje të reja të përgjithshme mbi frikën se mund të forcohet e djathta ekstreme në Gjermani (AfD).

Sekretari i përgjithshëm i Bashkimit Kristian Demokratik të Zonës Merkel këmbënguli se kancelarja ishte ende në gjendje të drejtonte një qeveri efektive.

Annegret Kramp-Karrenbauer tha: “Ajo tha shumë qartë se vendimi i parë ishte një gabim, dhe unë mendoj se kjo është një shenjë force”. Ajo shtoi se partitë e koalicionit do të bashkëpunonin më tepër për të shmangur konfliktet e ngjashme në të ardhmen.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Pushimi i shefit të inteligjencës

Merkel ‘me shpatulla pas murit’. Po tani?!