MENU
klinika

Ka më shumë se një të dyshuar

Sulmet në Iran/ Kush janë fajtorët e masakrës?

23.09.2018 - 13:25

Udhëheqësi i Iranit Ajatollah Ali Khamenei dënoi sulmin në qytetin jugperëndimor të Ahvaz, duke fajësuar “regjimet e mbështetura nga SHBA në rajon” për komplotin, i cili la të paktën 29 të vdekur dhe 70 të tjerë të plagosur.

Khamenei u bëri thirrje autoriteteve të shtunën “të ndjekin gjurmët e kriminelëve”, pasi presidenti Hassan Rouhani u zotua për një “reagim shkatërruar” ndaj sulmit vdekjeprurës.

Pas sulmeve, kanë lindur pyetje se kush është përgjegjës për kryerjen e tij dhe nëse Irani do të nisë në një konflikt për tu përgjigjur.

Ministri i Jashtëm Rouhani Mohammad Javad Zarif fajësoi “terroristët e rekrutuar, trajnuar, armatosur dhe paguar nga një regjim i huaj” për sulmin.

“Irani do të përgjigjet shpejt dhe me vendosmëri për mbrojtjen e jetës iraniane”, shkroi Zarif në mediat sociale.

Sipas agjencisë së lajmeve të studentëve iranianë (ISNA), një grup i armatosur i quajtur al-Ahvaziya mori përgjegjësinë për sulmin, ndërsa Shteti Islamik i Irakut dhe grupi Levant (ISIL, gjithashtu i njohur si ISIS) gjithashtu thanë se ishin shkaktarët.

Ka shumë pak informacion për grupin al-Ahvaziya, por zëdhënësi i Gardës Revolucionare Ramezan Sharif tha për ISNA se është “financuar nga Arabia Saudite”.

Në mesin e viktimave të shtunën ishin fëmijët dhe spektatorët në paradë, si dhe ushtarë dhe veteranë të moshuar. Parada u mbajt për të përkujtuar fillimin e Luftës Iran-Irak.

Nuk ishte e qartë nëse ASLMA dhe ANRG janë të lidhur me grupin al-Ahvaziya, ose nëse ato janë pjesë e një aleance.

Ahvaz është kryeqyteti i provincës Khuzestan, i cili ka rezervat më të mëdha të naftës në vend. Me afërsinë e saj me Irakun dhe praninë e një pakice të madhe arabe, zona ka përjetuar dhunë  edhe në të kaluarën.

 

ISIL gjithashtu mori përgjegjësinë për masakrën e së shtunës, edhe pse ka dyshime në lidhje me përfshirjen e tyre. ISIL ka një histori sulmesh në Iran. Në qershor 2017, grupi u fajësua për një seri sulmesh vdekjeprurëse në parlamentin e Iranit .

Pa marrë parasysh se kush e kreu sulmin, Trita Parsi, themeluesi i Këshillit Kombëtar Amerikan iranian, sugjeroi në mediat sociale se sulmi synonte fillimin e një konflikti të armatosur.

Por Mohammad Hashemi, një gazetar në Teheran, vuri në dukje se Irani ka përvojë në trajtimin e sulmeve të ngjashme të “terrorizmit të verbër” dhe nuk duhet të nxitonte për t’u përgjigjur.

” Irani kurrë nuk ka ndërmarrë veprime të nxituara në përgjigje të sulmeve të tilla terroriste,” tha ai duke shtuar se Teherani do të “gjejë një kohë të përshtatshme nëse vendos të hakmerret”.

Ai tha gjithashtu se sulmi ndaj të shtunës vetëm do të forconte legjitimitetin e shtetit dhe do të shtonte përkrahjen midis iranianëve.