MENU
klinika

Detajet

“Do t’i ulim flamujt”/ ‘Zbardhet’ sherri Kocifas-polici

30.10.2018 - 08:52

Televizionet helene i kanë kushtuar emisione live çështjes ‘Kacifas’, ndërkohë që nëna e 35-vjeçarit e ka cilësuar të birin patriot.

Anëtari i Lidhjes Panhelenike të Homogjeneve Greke, mjeku Pandelis Patistas në një intervistë për televizionin Ant1 ka treguar të tjera detaje nga vrasja e minoritarit grek në Bularat.

Sipas tij mes Kacifas dhe policisë shqiptare kishte pasur debate gjatë ditëve të përgatitjes së festës kombëtare të Greqisë lidhur me ngritjen e flamurit të shtetit helen dhe se 35-vjeçari nuk ishte ekstremist, por patriot.

kacifa-politikani grek thirrje nxitese-konica.al
kacifa-politikani grek thirrje nxitese-konica.al

“Gjate ditëve të përgatitjes për festën kishte filluar debati Kacifas me policinë shqiptare. Karakteristike, policet shqiptare, duke e ditur dobesinë qe kishte i thoshin “sado flamuj te ngresh, ne do i ulim”. Nuk ishte ekstremist, ishte patriot, aktivist, ne demonstratat për emrin e Maqedonisë ishte i pari, ne aktivitetet minoritare bashkëpunonte me shume zemër. E ekzekutuan. Behet fjale për ekzekutim te ftohte. Sipas gjurmëve te gjakut qe gjetëm, do jetë zvarritur i plagosur rëndë 60-70 metra, para plumbit fatal thirri “Rrofte Greqia. Rroftë helenizmi”, -tha Pandelis Patistas.

Mjeku Papistas ishte ndër dëshmitarët e parë të ngjarjes dhe referohet në një situate të tensionuar mes policisë shqiptare dhe minoritareve, gjatë përgatitjes së zonës për festën e 28-Tetorit.