MENU
klinika

Vizita në Moskë

Salvini: Sanksionet ndaj Rusisë janë absurditet

17.10.2018 - 19:17

Zëvendëskryeministri italian Matteo Salvini vizitoi të mërkurën Moskën ku ndër të tjera u shpreh se sanksionet e Bashkimit Europian ndaj Rusisë dëmtojnë Italinë dhe duhet të shfuqizohen.

“Sanksionet ndaj Rusisë janë një absurditet social, kulturor dhe ekonomik”, tha Salvini në takimin vjetor të degës ruse të lobit të biznesit të Italisë Confindustria, duke shtuar “Ne dëgjojmë se Evropa dëshiron të përshpejtojë gjërat, pa kërkuar mendimet e shteteve anëtare. Nëse na kërkojnë të gëlltisim një gjë të tillë, thjesht do të themi jo. ”

Regjimi i sanksioneve “nuk ka kuptim dhe nuk sjell efekt pozitiv”, tha Salvini.

Zyra e Salvinit tha se është udhëtimi i Salvinit ishte një udhëtim privat. Asnjë takim me udhëheqësit rusë nuk është planifikuar dhe ai duhet të kthehet në Itali të enjten.

Kryeministri Giuseppe Conte do të jetë Salvinin në një vizitë zyrtare në Moskë më 24 tetor, ku pritet të takohet me homologët e tij nga administrata ruse.

Qeveria e mëparshme e Italisë, që u largua në zgjedhjet e marsit, vendosi disa raunde sanksionesh pasi Rusia aneksoi Krimenë dhe ndërhyri në Ukrainën lindore në vitin 2014.

Salvini, baza e fuqisë së të cilit është biznesi i vogël, kundërshtoi sanksionet dhe ka vazhduar t’i kritikojë. Salvini ka mohuar në mënyrë të përsëritur akuzat nga mediat italiane që pretendojnë se partia e tij merr mbështetje financiare ruse dhe ka thënë në një konferencë shtypi në Moskë të hënën se ai nuk mendon se Rusia ka ndonjë qëllim të ndërhyjë në zgjedhjet e vitit të ardhshëm të Parlamentit Europian.

Salvini

Rusia është tregu i 14-të më i madh i eksporteve në Itali, që zë vetëm 1.5 për qind të totalit të eksporteve deri më tani këtë vit. Në kulmin e vitit 2013, Rusia zinte 2,3 për qind të eksporteve italiane.

Conte, një akademik i zgjedhur për të ndërmjetësuar mes partive të koalicionit i tha Senatit të hënën se marrëdhëniet e BE me Rusinë duhet të jenë “të palëkundura”.

“Sanksionet dëmtojnë vetëm kompanitë tona dhe shoqërinë civile ruse”, tha ai, duke i bërë thirrje BE-së për të ndihmuar kompanitë e vogla dhe të mesme.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Deklarata e tij për Merkel

Ministri Salvini shpërthen sërish…

Reagimi i menjëhershëm i Makron...

‘Shkaktarja për shembjen e urës është Evropa’