MENU
klinika

Raketa në Siri

Sulmi me 24 të vdekur/ Irani nis “hakmarrjen”

01.10.2018 - 10:47

Irani thotë se ka nisur shtatë raketa balistike në Sirinë lindore duke synuar militantët që fajëson për një sulm të fundit në një paradë ushtarake në qytetin iranian Ahvaz, si pasojë e të cilit kanë vdekur të paktën 24 persona dhe janë plagosur më shumë se 60 të tjerë.

Televizioni shtetëror dhe agjencia shtetërore e lajmeve IRNA thanë se sulmet “vranë dhe plagosën” militantët në Siri në lindje të lumit Eufrat, pa elaboruar. Mediat siriane nuk e njohën menjëherë grevën.

Në faqen zyrtare të Gardës Revolucionare të Iranit, është thënë më 1 tetor se, shënjestra e sulmit ka qenë “selia e atyre që janë përgjegjës për krimin terrorist në Ahvaz”.

Sulmi shton konfuzionin rreth fajtorit që ka kryer sulmin në paradën ushtarake në Ahvaz më 22 shtator.

Irani fillimisht fajësoi separatistët arabë për sulmin në të cilin personat e armatosur të veshur si ushtarë hapën zjarr mbi turmën dhe zyrtarët që po e shihnin paradën në qytetin jugperëndimor.

Sipas agjencisë së lajmeve të studentëve iranianë (ISNA), një grup i armatosur i quajtur al-Ahvaziya mori përgjegjësinë për sulmin, ndërsa Shteti Islamik i Irakut dhe grupi Levant (ISIL,  i njohur si ISIS) gjithashtu thanë se ishon ata shkaktarët.

Ka shumë pak informacion për grupin al-Ahvaziya, por zëdhënësi i Gardes Revolucionare, Ramezan Sharif tha për ISNA se është “financuar nga Arabia Saudite”.

Nuk ishte e qartë nëse ASLMA dhe ANRG janë të lidhur me grupin al-Ahvaziya, ose nëse ato janë pjesë e një aleance.

Në mesin e viktimave të shtunën ishin fëmijët dhe spektatorët në paradë, si dhe ushtarë dhe veteranë të moshuar. Parada u mbajt për të përkujtuar fillimin e Luftës Iran-Irak.

Ahvaz është kryeqyteti i provincës Khuzestan, i cili ka rezervat më të mëdha të naftës në vend. Me afërsinë me Irakun dhe praninë e një pakice të madhe arabe, zona ka përjetuar dhunë  edhe në të kaluarën.

Kjo është hera e tretë në muajt e fundit se Irani ka nisur raketat e tij balistike drejt ndonjë vendi dhe sulmi i dytë ndaj Sirisë në  një vit.

Vitin e kaluar, Irani nisi raketa balistike në Siri gjatë një sulmi të përgjakshëm të Shtetit Islamik në Teheran, duke synuar parlamentin dhe tempullin e Ajatollahut Ruhollah Khomeini.

Menjëherë pas sulmit në 22 shtator, një zyrtar i lartë ushtarak në Iran paralajmëroi SHBA-në dhe Izraelin se do ti përgjigjeshin në një mënyrë “shkatërruese”, pasi ai fajësoi të dy vendet që kanë ndikuar në sulmin që vrau 24 vetë.

Hossein Salami, nënkryetari i Gardës Revolucionare, ishte në funeralin e një prej viktimave të sulmit ku tha: “Ju e keni parë hakmarrjen tonë më përpara … Ju do të shihni se përgjigjja jonë do të jetë shkatërrimtare dhe ju do të pendoheni për atë që keni bërë “.

Dhe duket se Irani e mban fjalën, duke qenë se kjo mund të konsiderohet një lloj hakmarrjeje…

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Ka më shumë se një të dyshuar

Sulmet në Iran/ Kush janë fajtorët e masakrës?