MENU
klinika

Nga New York Times

Urrejtja që po “helmon” Amerikën…

29.10.2018 - 13:47

Çfarë po ndodh në këtë vend? A mund të jemi të sigurt në shtëpitë tona, në shkollat ​​tona, në vendet që frekuentojmë? Edhe një herë, amerikanët po i pyesin vetes këto lloj pyetjesh, pasi një njeri i armatosur hyri në një sinagogë në Pittsburgh dhe hapi zjarr mbi familjet aty.

I armatosur me një automatik dhe tre pistoleta, ai vrau 11 vetë dhe plagosi gjashtë të tjerë, duke përfshirë katër oficerë policie. “Hebrenjtë duhet të vdesin”, bërtiste ai.

Sulmi erdhi një ditë pasi një njeri u arrestua në Florida për dërgimin e bombave tek politikanët dhe gazetarët në të gjithë vendin.

Krimi e dhuna mbeten në nivele historike në Shtetet e Bashkuara. Por nga indekse të ndryshme, urrejtja duket të jetë në rritje. Gjatë dy viteve të fundit, sulmet janë shtuar.

Pas sulmit në Pittsburgh, Marvin Hier, themeluesi dhe dekani i Qendrës Simon Wiesenthal, i tha The Times, “Kam frikë të them se ne mund të jemi në fillim të asaj që ka ndodhur në Evropë, Sulme anti-semite. Kam frikë se më e keqja është ende e ardhur”.

Krahas antisemitizmit, urrejtja ndaj njerëzve me ngjyrë duket të jetë në rritje. Ajo është treguar qartë kohët e fundit jo vetëm në incidentet ku amerikanët e bardhë ngacmojnë amerikanët me ngjyrë, por edhe në sulmet vdekjeprurëse si ai nga një burrë që qëlloi me armë dy të zinj në një ushqimore në Kentcuky javën e kaluar, pasi ai u përpoq, por nuk arriti të hyjë në një kishë.

Çfarë mund të bëhet? Sigurisht, për shembull kontrolli i armëve mund t’i bëjë sulmet si ai në Pittsburgh më pak vdekjeprurëse.

Facebook duhet të bëjë shumë më tepër për të kontrolluar disi gënjeshtrat dhe urrejtjen e përdoruesve të tij.

Presidenti Trump nuk ka arritur të kontrollojë dhunën dhe madje e ka inkurajuar atë në disa raste.

Trump gjithashtu nuk është një shembull i mirë për mënyrën se si duhet të flasin amerikanët për njëri-tjetrin. Ai u ka bërë thirrje mbështetësve të tij t’i quajnë kritikët e tij tradhtarë dhe armiq.

Të dyshuarit në Pittsburgh, Florida dhe Kentaki janë përgjegjës për veprimet e tyre. Maniakët dhe kriminelët kanë ekzistuar gjithmonë në rrënojat e errëta të jetës amerikane, dhe asnjë lloj dënimi nuk do t’i ndalojë ata të zhvillojnë ide helmuese.

Por në këtë kohë të trazuar, politikanët mund t’iu kujtojnë amerikanëve vlerat që ata kanë dhe që deri tani i kanë shmangur këto lloj “përçarjesh” në vendin e tyre.

New York Times

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga Project Syndicate

Sa shumë politikanë vrasës…