MENU
klinika

Kreu i FSHF-së nuk nxitohet

A do ta shkarkojë Duka trajnerin Panucci?

18.11.2018 - 13:01

“Çdo gjë ishte faji im dhe marr përsipër çdo përgjegjësi. Djemtë nuk kishin faj, pasi ishin zgjedhjet e mia të gabuara. Djemtë nuk kishin faj. Besoj te ky ekip dhe do të mundohemi të bëjmë gjërat më mirë.”

Këto ishin fjalët e trajnerit Christian Panucci e pasndeshjes me Skocinë, ku Kombëtarja shqiptare u poshtërua 4-0 në “Loro Borici” të Shkodrës. Në një njërin krah, trajneri Panucci merr përgjegjësi, në krahun tjetër kërkon vazhdimin. Pra, nuk ka dorëheqje.

Tifozët e kanë kontestuar hapur në stadium, madje fjalë fyese kundër një trajneri të huaj, si ndaj Panuccit, kurrë nuk ishin thënë në grup. Natyrisht, shumica tashmë është e bindur që Panucci duhet larguar.

“Nuk kam pse tërhiqem. Nëse Duka nuk ka më besim tek unë, atëherë jam i gatshëm të ulemi dhe të bisedojmë”. Ishin të tjera fjalë të teknikut Italian, si për të thënë se tashmë e ka në dorë presidenti i FSHF-së.

Tani, siç duket, është çështje parásh, pavarësisht se Panucci ka deklaruar shpesh që unë nuk e kam mendjen te paratë. Italiani, që ka luajtur me Roma-n, Real Madrid, Milan dhe Inter, e di mirë kur një skuadër të ndjek dhe kur ajo të braktis.

Nga publiku, nga futbollistët, nga tifozët anembanë, nga specialistët shqiptarë të futbollit, Panucci është praktikisht i ikur. Vendimi mund të merret që sot, por mund të shtyhet pas ndeshjes kundër Uellsit (me siguri kështu do të ndodhë).

panucci e duka
panucci e duka

Panuçi ka një kontratë afro 280 mijë euro në edicion, që mbaron vitin e ardhshëm. Dhe Armand Duka nuk ngutet, e ka treguar këtë me të gjithë trajnerët e huaj. Por me siguri që bluan ndërprerjen e kontratës me marrëveshje…

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN