MENU
klinika

Nga The Economist

Amerika po “luan” me Iranin…

04.11.2018 - 13:52

Marrëveshja që Irani nënshkroi me gjashtë fuqitë botërore në vitin 2015 hoqi shumicën e sanksioneve ekonomike në këmbim të kufizimeve të rrepta në programin e tij bërthamor.

Presidenti iranian, Hassan Rouhani, u premtoi popullit të tij investime të reja dhe vende pune. Asgjë nuk shkoi siç prisnin, dhe Donald Trump e quajti paktin bërthamor “marrëveshjen më të keqe ndonjëherë”. Amerika u tërhoq nga marrëveshja në maj dhe rivendosi disa sanksione në gusht.

Më 4 nëntor do të vendosen sanksione mbi industrinë e naftës së Iranit.

Herën e fundit që Amerika e bëri këtë, eksportet e Iranit ranë nga 2.5 milion fuçi në ditë në 2011 në 1.1 milion tre vjet më vonë. Askush nuk e di se sa do të bien këtë herë.

Koreja e Jugut dhe Japonia ndaluan blerjen e naftës iraniane. India reduktoi importet e saj.

Deri në fund të vitit, megjithatë, shitjet iraniane të naftës do të jenë të paktën 1 milion. Nafta përbën pothuajse 70% të eksporteve të saj dhe gjysmën e të ardhurave të qeverisë. Ekonomia tashmë është e dobët. Inflacioni u rrit në 15.9% muajin e kaluar. Greva dhe protesta shpërthejnë çdo ditë.

Pavarësisht trazirave ekonomike, Irani nuk ka rifilluar punën bërthamore. Përkundrazi, ai i ka kërkuar ndihmë Evropës, duke shpresuar që do ta ndihmojnë në shmangien e sanksioneve.

Trump nuk do t’i çojë eksportet e naftës në Iran deri në zero, por ai do të shkaktojë dëme. Sanksionet janë një mjet, jo një strategji. Sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo, ka një kërkesë.  Ai i kërkon Iranit jo vetëm të ndalojë programin e tij bërthamor, por edhe të ndalojë testimin e raketave balistike, të tërheqë trupat e saj nga Siria etj.

Mbledhur së bashku kjo i bën thirrje Iranit të ndryshojë doktrinën. Ka pak gjasa që Irani do të bëjë kompromis.

Trump është i bindur se mund të bëjë një marrëveshje më të mirë se paraardhësi i tij. Por me kë? Rouhani do të largohet nga posti më 2021. Një lider edhe më i ashpër mund ta zëvendësojë, dhe kështu mund të shtohet vështirësia për të arritur një marrëveshje…

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Ringjallja e Perandorisë Persiane të dikurshme

Irani kërkon të marrë nën kontroll Lindjen e Mesme me çdo kusht…

Fundi i regjimit "sionist"

Irani: Do të shkatërrojmë Israelin