MENU
klinika

Pas arratisjes së Gruevskit

Arrestohet ish-kreu i policisë sekrete të Maqedonisë

21.11.2018 - 10:20

Ish-drejtori i policisë sekrete të Maqedonisë, Sasho Mijallkov është paraburgosur, pasi Gjykata Themelore e Shkupit i ka caktuar masën e arrestit 30 ditor.

Nga Gjykata Themelore kanë thënë se ish-drejtori i Drejtorisë për Siguri dhe Kundërzbulim është arrestuar me kërkesë të Prokurorisë Speciale, për shkak të rrezikut për arratisje të mundshme, ndërsa gjykatësi i procedurës parahetimore i ka caktuar 30 ditë paraburgim.

Ish-shefi i policisë sekrete po gjykohet për shpërdorim të detyrës në të paktën katër procese që kanë të bëjnë me manipulim të procesit zgjedhor, dhunë të porositur ndaj ish-ministrit të Brendshëm, Lube Boshkovski, keqpërdorime financiare, e vepra tjera penale.

Ndryshe, Sasho MIjallokov është kushëri i parë i ish-kryeministrit, Nikolla Gruevski i cili po ashtu është dënuar me dy vjet burgim, ndërkohë që po zhvillohet edhe disa procese tjera gjyqësore për shpërdorim të detyrës zyrtare. /Konica.al/

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Përmbledhja ditore e rajonit

Gruevski arratiset edhe nga Hungaria?