MENU
klinika

Sipas “The Guardian”

100 futbollistët më të mirë për vitin 2018

24.12.2018 - 19:43

Ashtu si në fund të çdo viti, prestigjozja britanike “The Guardian” ka shpallur edhe për vitin 2018, 100 lojtarët më të mirë në planet. Në listën me emrat e 100 lojtarëve më të mire, sipas prestigjiozes britanike, këtë herë ka më shumë emra nga Seria A dhe janë 15 ata që përfaqësojnë kampionatin italian.

Më shumë lojtarë nga Seria A ka Juventusi, që përfaqësohet me 7 lojtarë. Më shumë se bardhezinjtë ka Real Madrid, që është ekipi me më shumë përfaqësues, plot 12, Manchester City me 11 dhe Barcelona me 9. River Plate ka një përfaqësues, ashtu si Eintracht Frankfurt.

RENDITJA E EKIPEVE SIPAS NUMRIT TË LOJTARËVE:

12 lojtarë: Real Madrid

11  lojtarë: Manchester City

9 lojtarë: Barcelona

7 lojtarë: Juventus, Atletico Madrid

6 lojtarë: Liverpool, PSG, Tottenham, Chelsea

3 lojtarë: Bayern Munchen, Napoli, Arsenal, Manchester United

2 lojtarë: Inter, Ajax, Borussia Dortmund, Lyon

1 lojtar: Lazio, Roma, Milan, Everton, Eintracht Frankfurt, PSV, Stuttgart, Valencia, River Plate, Leicester

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN