MENU
klinika

Sipas “Tuttosport”

20 futbollistët më të mirë të rinj të vitit 2018

25.12.2018 - 19:20

Fituesi i çmimit për lojtarin më të mirë të ri për vitin 2018, “Golden Boy”, u zgjodh mbrojtësi i Ajaxit, Matthijs de Ligt. Mirëpo, përveç tij, janë edhe shumë futbollistë të tjerë të rinj të cilët kanë arritur ta kapin vëmendjen e klubeve më të mëdha të botës.

Çmimi “Golden Boy”, i cili u krijua nga Tuttosport në vitin 2003, e zgjedh çdo vit lojtarin më të mirë të ri të vitit. Vlerësimi bëhet nga gazetarë të sportit nga 11 mediet më të mëdha të botës.

Vitin e kaluar, fituesi i këtij çmimi kishte qenë ylli i Paris Saint-Germainit dhe Kombëtares së Francës, Kylian Mbappe. Kjo është lista e plotë e top 20 futbollistëve më të mirë nën moshën 21-vjeçare, sipas radhitjeve për çmimin “Golden Boy”:

Matthijs de Ligt
Matthijs de Ligt
 1. MATTHIJS DE LIGT (AJAX)
 2. TRENT ALEXANDER-ARNOLD (LIVERPOOL)
 3. JUSTIN KLUIVERT (AS ROMA)
 4. PATRICK CUTRONE (AC MILAN)
 5. VINICIUS JUNIOR (REAL MADRID)
 6. HOUSSEM AOUAR (LYON)
 7. GEDSON FERNANDES (BENFICA)
 8. ACHRAF HAKIMI (BORUSSIA DORTMUND)
 9. PHIL FODEN (MANCHESTER CITY)
 10. DAYOT UPAMECANO (RB LEIPZIG)
 11. DANI OLMO (DINAMO ZAGREB)
 12. AMADOU HAIDARA (RED BULL SALZBURG)
 13. KYLIAN MBAPPE (PARIS SAINT-GERMAIN)
 14. DIOGO DALOT (MANCHESTER UNITED)
 15. EDER MILITAO (PORTO)
 16. TOM DAVIES (EVERTON)
 17. JOSIP BREKALO (ËOLFSBURG)
 18. ODSONNE EDOUARD (CELTIC)
 19. KELVIN AMIAN (TOULOUSE)
 20. JONATHAN IKONE (LILLE)

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN