MENU
klinika

Presidenca rumune e BE

Jean-Claude Juncker nuk beson tek Rumania

30.12.2018 - 10:13

Juncker ka ‘dyshime’ për aftësinë e Rumanisë për të udhëhequr BE

Disa ditë para fillimit të presidencës rumune të BE, që do të nisë më 1 janar 2019, Presidenti i Komisionit Europian Jean-Claude Juncker shprehu dyshime nëse vendi do të jetë në gjendje të udhëheqë siç duhet Këshillin e BE gjatë gjashtë muajve të ardhshëm.

Ndërsa Rumania është “e përgatitur mirë” në nivel teknik, “Besoj, megjithatë, se qeveria në Bukuresht nuk e ka kuptuar plotësisht atë që do të thotë të kryesojë vendet e BE”, tha Juncker në një intervistë për gazetën gjermane Welt am Sonntag.

“Veprimi i kujdesshëm gjithashtu kërkon gatishmëri për të dëgjuar të tjerët dhe vullnetin e fortë për të vënë shqetësimet e veta në fund të radhës. Prandaj kam disa dyshime”, tha Juncker për presidencën rumune, e cila fillon më 1 janar dhe do të vazhdojë deri në fund të qershorit.

Qeveria e Rumanisë është tronditur vonë nga luftimet brenda Partisë Social Demokratike në pushtet, dorëheqja e ministrit të vendit të BE dhe rrëmuja e shkaktuar nga lufta kundër korrupsionit.

Juncker tha se problemet e tilla të brendshme e pengonin vendin të vepronte si një “entitet solid” në politikën evropiane: “Një front i bashkuar në shtëpi është i nevojshëm për të promovuar unitetin evropian gjatë presidencës së Këshillit”.

Shefi i Komisionit gjithashtu argumentoi në favor të përjashtimit të partisë së Fideszit të kryeministrit hungarez Viktor Orban nga familja e tij kontinentale. “Unë kam kërkuar nga Partia Popullore Evropiane që të përjashtojë partinë hungareze Fidesz,” tha Juncker, duke shtuar: “Mendoj se vlerat e krishtera demokratike në të cilat bazohet EPP nuk janë më në përputhje me politikën e Fideszit”. Megjithatë, Juncker tha se kërkesa e tij ishte refuzuar.

Por, presidenca rumune do të ketë pak zë në BE. Brexit dhe zgjedhjet europiane janë gati të mbyllura, e as nuk mund të ndikohen e as nuk ndërrojnë drejtim nga zhvillime të papritura të presidencës rumune.

Edhe sikur ekipi qeveritar të tregohet antieuropian, ka edhe një president, Klaus Iohannis, një europian liberal i bindur, që mund ta kthejë timonin në drejtimin e duhur.

Në nëntor, presidenti i Romanisë, Klaus Iohannis, tha se vendi i tij nuk është i gatshëm për të përmbushur këtë detyrë.

Ai iu referua një situate ku përfshihet lideri i Partisë Social Demokrate, Liviu Dragnea, i cili e pati të pamundur të zgjedhet kryeministër për shkak të akuzave për mashtrim në zgjedhje. “Ne jemi të përgatitur dhe besoj se mund t’ja dalim”, tha Iohannis më 21 dhjetor./konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN