MENU

Lojërat Olimpike

Japonia feston me pikturat e Van Gogh

11.01.2019 - 14:57

Galeria Kombëtare e Londrës ka vendosur që lulet e Van Gogut t’i dërgojë në Japoni.

Shkarkoni Aplikacionin e Konica.al

Vitin tjetër, luledielli i dorës së Van Gogut do të rrugëtojë për në Azi, në dy muze të njohur të Japonisë. Kjo do të ndodhë pikërisht në vitin 2020 kur në Japoni do të mbahen Lojërat Olimpike Verore.

Punët e Van Gogut, rreth 60 të tilla, do të udhëtojnë në muajin mars në Tokio dhe në muajin tetor në Osaka. Kjo do të jetë hera e tretë që këto piktura do të dalin prej Londrës. Në dy rastet e kaluara kjo ndodhi kur ato u bënë pjesë e ekspozitave në Amsterdam.

Toshio Yamanashi nga Muzeu i Otakës ka treguar se është i lumtur që Van Gogh do të jetë i pranishëm në Japoni.

“Zemra ime është e mbushur me pritje, kjo është një mundësi e rrallë të përjetohet Van Gogu dhe pikturat e tij, secila një tregim në vete” – tregon Yamanashi.

Van Gog ishte piktor i njohur holandez i cili krijoi mbi 2100 piktura dhe me to u bë i famshëm në mbarë botën.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËNMiti modern i Da Vinçit

500 evente për 5 shekujt

Ringjallen Monet, Van Gogh e Klimt

Si u grabit ‘Isabella Stewart Gardner’

Simboli i dashurisë

Puthjet e përjetshme…

"Déjeuner avec Marubi"

Vjenë – videoart shqip

Kosovarët me emrat-qytete shqiptare

Alban Muja: Arti shprehet këtu