MENU
klinika

Nga The Economist

Ditë të vështira dhe disa teste për Amerikën…

28.02.2019 - 16:46

Këto ditë politika amerikane e jashtme po kalon momente të vështira. Në 25 vendet e anketuara nga Qendra Kërkimore e Pew, besimi tek Donald Trump është më i ulët se Xi Jinping dhe Vladimir Putin.

Politikat e Trump në fund do të gjykohen nga rezultatet, që do të vijnë nga katër teste vendimtare. Njëri është në Venezuelë, ku po mbron përpjekjet për të rrëzuar Nicolás Maduro.

SHBA njohu Juan Guaidó, që u deklarua president i përkohshëm në janar. Por Maduro po bllokon përpjekjet për të ofruar ndihma. Konflikti kërcënon të përshkallëzohet, në një sprovë të lartë të aksioneve të aftësisë së Amerikës për të dominuar në rajonin e vet.

Një tjetër sfidë lidhet me Korenë e Veriut.

Pompeo e shoqëroi Trumpin në Hanoi për një samit të dytë me Kim Jong Un. Më parë, Pompeo tha se shpresonte për përparim të konsiderueshëm lidhur me çarmatimin e plotë dhe përfundimtar të gadishullit korean. Dhe ka patur shumë pak përparim.

Një provë po ashtu e rëndësishme lidhet me Kinën.

Më 24 shkurt, Trump shtyu rritjen e pandërprerë të tarifave për mallra kinezë me vlerë 200 miliardë dollarë, të kërcënuara për 1 mars, duke përmendur përparimin në bisedimet tregtare. Ai madje e hodhi poshtë mundësinë e samitit me Xi në Florida për të nënshkruar një marrëveshje.

Pastaj vjen Irani. Trump i ka kushtuar shumë energji Iranit.

Nëse sanksionet ekonomike të udhëhequra nga amerikanët funksionojnë, ato po  i shkëpusin marrëdhëniet me aleatët evropianë të Amerikës, të cilët kanë vazhduar marrëveshjen bërthamore me Iranin. Askush nuk argumenton se Irani përbën rrezikun më të madh për stabilitetin në Lindjen e Mesme.

Gjithashtu, Pompeo do të presë ministrat e jashtëm të NATO-s në Uashington, më 4 prill, në 70-vjetorin e aleancës. Trump e ka tronditur NATO-n me kërkesat e tij që aleatët duhet të shpenzojnë shumë më tepër për mbrojtjen e tyre.

Edhe me menaxhim më të mirë, politikat mbeten të Trumpit. Dhe ato po testohen.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Një marrëveshje i dha fund mbylljes

“Makthi” i SHBA-së mbaroi/ Rihapet qeveria amerikane