MENU
klinika

Nga The Economist

Gazsjellësi rus, një kurth për Evropën…

15.02.2019 - 18:05

Kur një megaprojekt nuk ka kuptim komercial, ka dy mundësi. Ose sponsorët e tij janë budallenj, ose kanë motive të tjera. Meqenëse Vladimir Putin nuk është budalla, supozohet se tubacioni i tij i përkëdhelur nuk është me të vërtetë një sipërmarrje biznesi dhe se budallenjtë janë evropianë, në veçanti gjermanët.

Këtë javë, pas presioneve të vazhdueshme gjermane, Bashkimi Europian ra dakord se rregullat e saj të energjisë duhet të zbatohen nga Nord Stream 2, një tubacion gazi prej 11 miliardë, 1200 km (750 milje). Si rezultat, është e sigurtë se projekti do të vazhdojë, ndonëse me vonesa . Shkon nga Vyborg në Rusi perëndimore përmes Detit Baltik në Greifswald në Gjermaninë veri-lindore.

Puna në të filloi vitin e kaluar dhe mund të përfundojë deri në fund të këtij viti. Çuditërisht, gjigandi më i madh i energjisë shtetërore të Rusisë, Gazprom, është aksionari i vetëm.

Synimet reale të projektit janë politike. Ekzistojnë tri aspekte kryesore.

Së pari, Nord Stream 2 dëmton drejtpërsëdrejti Poloninë dhe Ukrainën, dy vende që Putin nuk i ka shumë qejf dhe një prej të cilave ai e ka pushtuar në vitin 2014.

Nord Stream 2 gjithashtu është një justifikim i mundshëm për forcimin e pranisë së saj ushtarake  në vendet baltike.

Tjetra, Nord Stream 2 do të rrisë varësinë e Evropës ndaj energjisë ruse.

Siç tregoi Rusia në 2006 dhe 2009, kur kufizoi rrjedhën e gazit përmes Ukrainës, është e gatshme të përdorë gazin si armë politike.

Së fundmi, Nord Stream ka ndarë aleatët perëndimorë, duke vendosur Evropën Lindore kundër shumicës së Evropës Perëndimore dhe duke shkaktuar konflikte midis Evropës dhe Amerikës, e cila ka kundërshtuar shumë tubacionin.

Me pak fjalë, Nord Stream 2 mund ta bëjë Ukrainën, Poloninë dhe shtetet baltike më pak të sigurta, të dëmtojë strategjinë e energjisë të BE-së, t’i japë Rusisë një ndihmë Rusisë për kërcënimin e Evropës Perëndimore dhe të shkaktojë mosmarrëveshje midis aleatëve të NATO-s.

Për Europën, ky është një kurth.

Misteri është arsyeja pse Gjermania ka rënë në të, dhe po kërkon që Franca të bëjë të njëjtën gjë…

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Letra e ambasadorit amerikan në Berlin

Gazsjellësi Nord Stream 2/ SHBA kërcënon Gjermaninë