MENU
klinika

Nga New York Times

Evropa, ‘pre’ e lehtë e Kinës

25.03.2019 - 16:43

Imagjinoni Europën si një objektiv në një ekran, dhe ju mund të shihni paralajmërimet si shenja të ndezura të kuqe dhe të kudogjendura. Evropa po sulmohet. Sulmuesit nuk koordinohen dhe qëllimet e tyre mund të ndryshojnë. Por ajo që këto shenja paraqesin është e qartë: Në garën e re të fuqisë së madhe midis Shteteve të Bashkuara, Kinës dhe Rusisë, Evropa është bërë pre.

Besnikëria e saj politike ndaj një perëndimi të dobësuar, ndarjet e saj të brendshme, pasuritë tërheqëse dhe tregu i saj prej 500 milionë konsumatorësh e bëjnë atë një objektiv ideal.

Vizita gjashtë-ditore në Itali dhe Francë, që presidenti i Kinës, Xi Jinping po përfundon këtë javë, është një rast studimi i një fuqie të madhe që po teston pikat e dobëta.

Rusia, nga ana e saj, tani është pjesë e peizazhit tonë politik.

Pesë vjet sanksione për aneksimin e Krimesë nuk e kanë dëmtuar oreksin e Kremlinit për ndërhyrje në çështjet evropiane, as nuk e kanë ndaluar Rusinë të bëjë biznes fitimprurës.

Kina, ndërkohë, me rrugën e re të mëndafshit, dëshiron të lidhë Europën me Kinën ekonomikisht.

Kjo do të thotë blerje e portit të Athinës dhe disa porta të tjera të rëndësishme në Evropën Jugore. Rruga e re e Mëndafshit  ka përfshirë gjithashtu krijimin e një organizate të quajtur 16 + 1 (16 shtete komuniste ish-komuniste, 11 prej tyre anëtarë të Bashkimit Evropian, plus Kina) .

Shtetet e Bashkuara, me sa duket aleati më i madh i Evropës, kanë luftën e vet me Kinën – një luftë e madhe mbi tregtinë që ka ngadalësuar tashmë rritjen ekonomike në Evropë dhe mbi dominimin teknologjik. Në një botë normale, Uashingtoni do t’i kishte përfshirë aleatët e saj evropianë në luftën e saj. Por kjo nuk është një botë normale.

Amerika e Presidentit Trump e trajton Europën ose si një konkurrente ose si një vasale.

Në Konferencën e Sigurisë të Mynihut në mes të shkurtit, Zëvendëspresidenti Mike Pence urdhëroi qeveritë e Bashkimit Evropian të tërhiqen nga marrëveshja bërthamore iraniane dhe të ndalojnë “minimin” e sanksioneve amerikane, të cilat gjithashtu penalizojnë kompanitë evropiane.

Zyrtarët francezë dhe britanikë të mbrojtjes u zemëruan kur Amerika vendosi në mënyrë të njëanshme të tërhiqte trupat e saj nga Siria, duke i kërkuar francezëve të qëndronin.

Pastaj erdhën paralajmërime kundër zgjedhjes së kompanisë gjigante të teknologjisë kineze Huawei për të zhvilluar rrjetet 5G. Gordon Sondland, ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Bashkimin Evropian, paralajmëroi për hakmarrje nëse Brukseli kufizon përfshirjen e kompanive amerikane në projektet ushtarake evropiane. Trump kërcënoi Evropën me pasoja ekonomike “të rënda” nëse nuk bëhej progres në bisedimet delikate tregtare.

Evropa është një objektiv i thjeshtë. Por Evropa nuk duhet të pranojë humbjen.

Një zyrtar i lartë i inteligjencës evropiane kohët e fundit tha  “Ne duhet të pohojmë sovranitetin tonë ekonomik evropian”, tha ai. “Ne duhet të riarmatosesmi kolektivisht.”

Që kjo të ndodhë, uniteti dhe vullneti politik janë thelbësore. Brenda Bashkimit Evropian siç duket, kjo do të ishte një betejë e vështirë.

Evropianët kanë nevojë për më shumë se kaq. Siç tha politikani gjerman i qendrës së djathtë Norbert Röttgen, “Evropa ka aftësitë teknologjike për t’u bërë aktor në vetvete. Prandaj pyetja politike është: A duam ta shfrytëzojmë këtë mundësi apo ta lëmë të ikë? ”

Por çfarë roli do të luante Evropa në këtë botë të re? Më 5 mars, Presidenti francez Emmanuel Macron lëshoi ​​një thirrje solemne për “Një Rilindje Europiane”, që u botua në të gjithë Evropën. “Evropa nuk është thjesht një treg ekonomik. Ky është një projekt, “shkroi ai, duke shtuar se qytetërimi evropian” na bashkon, na liron dhe na mbron “.

Mungesa e marrëveshjes mes këtyre dy vendeve të afërta, të mëdha evropiane tregon shkallën e sfidës. Megjithatë, në Kinë, më në fund duket se janë gati të veprojnë së bashku.

Presidenti Macron ka ftuar kancelaren gjermane Angela Merkel dhe Jean Claude Juncker për t’u bashkuar në një takim dypalësh me Presidentin Xi, të martën në Paris .

Disa liderë evropianë ende e shohin kontinentin e tyre si mbrojtësin e fundit të demokracisë dhe multilateralizmit. Por për fat të keq, shumë pak janë të gatshëm të bashkohen për ta fituar këtë luftë.