MENU
klinika

Prokurori i përgjithshëm konfirmon

SHBA/ Raporti i Muellerit do të publikohet në prill

30.03.2019 - 10:25

Raporti i këshilltarit të posaçëm mbi hetimin e ndërhyrjes zgjedhore të Rusisë do të bëhet publike deri në mesin e prillit, tha prokurori i përgjithshëm William P. Barr të premten, duke shtuar se Shtëpia e Bardhë nuk do ta shihte dokumentin përpara se ta dërgonte atë në Kongres.

“Gjithkush së shpejti do të jetë në gjendje ta lexojë atë”, shkroi Barr në një letër drejtuar kryetarëve të komisioneve gjyqësore të kongresit.

Prokurorët nga zyra e avokatit të posaçëm, Robert S. Mueller dhe zyrtarë të tjerë të zbatimit të ligjit po e redaktojnë raportin për të zbuluar informacione delikate përpara se të publikohen, duke përfshirë materialet e klasifikuara dhe informacionet për hetimet e tjera federale të vazhdueshme, shkroi Barr.

Ai tha se raporti ishte gati 400 faqe, plus shtesat. Ai tha se kishte planifikuar të dëshmonte në Capitol Hill në fillim të majit, pak pas publikimit të raportit, për ta diskutuar atë me ligjvënësit.

Shtëpia miratoi një rezolutë këtë muaj, 420 deri në 0, duke kërkuar që raporti i plotë të publikohet.

“Kongresi kërkon raportin e plotë të Mueller, pa redaktime, si dhe qasjen në provat themelore”, tha Jerrold Nadler, demokrat i Nju Jorkut dhe kryetar i Komisionit të Gjyqësorit të Shtëpisë, në një deklaratë në përgjigje të letrës së Barr.

Barr ka peshuar nëse do të pohojë fuqinë e administratës për të mbajtur pjesë të raportit të fshehtë nga Kongresi, nën privilegjin ekzekutiv që mund të mbrojë informacionin e brendshëm si bisedat private të presidentit. Disa nga këto diskutime ishin në qendër të pyetjes nëse z. Trump e pengoi në mënyrë të paligjshme hetimin, duke e komplikuar këtë çështje.

Nuk është gjithashtu e qartë edhe nëse Barr apo zyrtarë të tjerë të caktuar politikisht do të jenë pjesë e një procesi të tillë redaktimi. Zëdhënësja e Departamentit të Drejtësisë nuk pranoi të komentojë se si departamenti do të merret me çështjet e privilegjit ekzekutiv.

Demokratët tashmë kanë hapur hetime në fushatën e Trump dhe marrëdhëniet e tij të biznesit para dhe pas marrjes së detyrës dhe hetimet e tjera të zbatimit të ligjit, duke përfshirë pyetjet në komisionin inaugurues të Trump dhe rolin e tij në pagesat e parave të gatshme gjatë zgjedhjeve për gratë që pretendonin marrëdhëniet jashtëmartesore me të. Trump i ka mohuar çështjet, megjithëse ka këmbëngulur se pagesat ishin transaksione private që nuk shkelën asnjë ligj.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Hetimi i Muellerit, test për SHBA

E gjithë bota sytë nga Amerika…