MENU
klinika

Konferenca e Fëmijëve, Selanik

Greqia “vend” destinacioni për fëmijët, viktima trafikimi

10.04.2019 - 18:47

Miliona fëmijë, çdo vit nga 127 vende të botës janë viktima të trafikimit për prostitucion ose punë të zezë në 137 vende, ndërsa UNICEF raporton se dy milion fëmijë detyrohen në prostitucion çdo vit.

Këto të dhëna u paraqitën nga Profesor i Departamentit të Mjekësisë, psikiatër dhe seksolog Loukas Athanasiadis, në Konferencën e Fëmijëve dhe të Gjinekologjisë Adoleshente mbajtur në Selanik.

Athanasiadis tha se: “Viktimat e trafikimit për shfrytëzim seksual erdhën nga 127 vende dhe janë duke u promovuar në 137 vende. Greqia nuk është më një vend i ndërmjetëm, por një vend destinacioni. Ne po flasim për refugjatët nga Jugu. Keni dëgjuar nga institucionet në Greqi se fëmijët dhe adoleshentët janë zhdukur misteriozisht dhe nuk janë gjetur. Sigurisht që mund të supozojmë se ku kanë përfunduar ata.

kolana e librave

Refugjatët sot janë një problem i madh, sepse ndër të tjera, fëmijët dhe adoleshentët bëhen viktima të abuzimit. Ka shumë fëmijë të pashoqëruar dhe shpesh “kujdestarët” e tyre janë promotorë.

Në të njëjtën kohë, se trafikimi është fitimprurës, pasi ata që “shesin” fëmijët dhe adoleshentët fitojnë më shumë para se ata që shesin armë. Është gjithashtu një aktivitet me rrezik të ulët, të dhënat janë të pamjaftueshme, disa janë arrestuar dhe operacionet e shërbimit ndoshta janë të pamjaftueshme. Pasojat janë jashtëzakonisht serioze për shëndetin fizik, seksual dhe mendor të viktimave të fëmijëve dhe adoleshentëve”, shtoi Athanasiadis.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Më shumë se 40 milion njerëz

Skllavëria moderne, çështje globale


Dy të moshuar ndërruan jetë mbrëmjen e kaluar

Shkon në 177 numri i viktimave nga COVID-19 në Greqi

Mitsotakis tregon kur mund të hyjnë turistët e huaj

Greqia rihap ishujt për pushime

Ja sa shtetas erdhën në Shqipëri në 24 orë

Kakavijë/ Fluks hyrjeje në doganën shqiptare

Lëkundjet ndihet dhe në Shqipëri

Tërmet me magnitudë 5.8 në Greqi