MENU
klinika

Hakmarrje për Zelandën e Re

ISIS përgjegjës për sulmin në Sri Lanka

23.04.2019 - 15:34

Shteti Islamik mori përgjegjësinë të martën për shpërthimet e së dielës së Pashkëve në kisha dhe hotele në Sri Lanka që vranë më shumë se 300 vetë.

Agjencia e lajmeve Amaq  i quajti bombarduesit “luftëtarë të Shtetit Islamik”.

Një zyrtar qeveritar tha se shpërthimet ishin hakmarrje për vrasjen e 50 njerëzve muajin e kaluar në xhami në Zelandën e Re. Ai tha se ato ishin kryer nga dy grupe ekstremiste islamike.

“Hetimet paraprake kanë zbuluar se ajo që ndodhi në Sri Lanka ishte në hakmarrje për sulmin kundër myslimanëve në Christchurch,” tha zyrtari, Ruwan Wijewardene, në Parlament.

Zyrtarët thanë të hënën se një grup ekstremist i vogël, National Thowheeth Jama’ath, kishte kryer bombardimet. Por të martë Wijewardene tha se u përfshinë dy grupe radikale islamike lokale: National Thowheeth Jama’ath dhe Jammiyathul Millathu Ibrahim. Zyrtarët e qeverisë kanë thënë se besojnë se bombarduesit ishin lokalë, por kishin ndihmë nga jashtë.

Zyrtarët qeveritarë thanë se numri i njerëzve të konfirmuar të vrarë ka shkuar në 321, nga 290 që ishte të hënën.

Për të shprehur ngushëllimet e tyre, dyqanet e pijeve u urdhëruan të mbylleshin. Stacionet e radios dhe televizionit kanë luajtur muzikë të trishtë gjatë gjithë ditës.

Qeveria përkohësisht bllokoi disa rrjete, duke përfshirë Facebook dhe Instagram. Përdoruesit gjithashtu raportuan se nuk ishin në gjendje të përdorin shërbimet e mesazheve në WhatsApp dhe Viber.

Megjithëse sulmet e së dielës nuk kanë asnjë lidhje me mediat sociale, Sri Lanka duket se dhuna nxitet në këto platforma.

Numri i personave të arrestuar për sulmet shkoi nga 24 në 40, pasi qeveri shpalli  “ligjin emergjent”, duke i dhënë policisë kompetenca gjithëpërfshirëse për të kapur dhe marrë në pyetje të dyshuarit pa marrë urdhër.