MENU
klinika

Pas shumë muajsh protesta

Pas 30 vjetësh në pushtet, rrëzohet presidenti i Sudanit

11.04.2019 - 15:13

Presidenti i Sudanit Omar al-Bashir është rrëzuar dhe arrestuar pas disa muajsh protestash, njoftoi ushtria.

Presidenti, Omar al-Bashir ka qenë për gati 30 vjet në pushtet. Ai e mori pushtetin në një grusht shteti ushtarak në vitin 1989, në mes të një lufte të gjatë civile midis veriut dhe jugut të Sudanit.

Gjatë kohës së tij në pushtet, ai u akuzua për krime lufte gjatë konfliktit të Darfurit, i cili filloi në vitin 2003. Qindra mijëra vetë u vranë gjatë krizë.

Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC) e paditi Bashir për akuza për krime kundër njerëzimit dhe gjenocid, edhe pse hetimi u pezullua përfundimisht për shkak të mungesës së mbështetjes së OKB-së.

Megjithatë, Bashir fitoi mandatin e tij të parë si një president i zgjedhur në zgjedhjet në vitin 2010.

Në vitin 2011, pas një referendumi, Sudani i Jugut fitoi pavarësinë nga Sudani. Referendumi ishte pjesë e një marrëveshjeje paqeje të dakorduar midis Bashir dhe rebelëve nga jugu. Megjithatë, ndarja kishte pasoja të rëndësishme financiare, sepse Sudani i Jugut fitoi 75% të naftës së territorit. Ekonomia e Sudanit u godit rëndë. Qeveria imponoi masat shtrënguese dhe uli subvencionet në përgjigje të rënies së të ardhurave nga nafta, por kjo solli protesta pasi çmimet për mallrat bazë u ngritën. Qeveria u përgjigj duke shpërndarë protestuesit, duke arrestuar politikanët e opozitës dhe duke censuruar mediat.

Ndërkohë, Bashir u rizgjodh në vitin 2015 në një votim të bojkotuar nga opozita.

Në fund të vitit 2017, Shtetet e Bashkuara hoqën disa sanksione që i kishin vendosur Sudanit. Megjithatë, ekonomia vazhdoi të përkeqësohej, dhe deri në nëntor 2018, inflacioni ishte pothuajse 70%.

Qeveria uli subvencionet e karburantit dhe bukës. Shumë prej njerëzve duhej të prisnin më shumë se një orë për të blerë bukë.

Kjo shkaktoi valë të protestave masive në të gjithë vendin në dhjetor. Protestat u përqëndruan fillimisht në kostot e jetesës, por së shpejti demonstruesit filluan gjithashtu të kërkonin që Bashir të largohej. Më shumë se 1,000 protestues thuhet se u arrestuan nga forcat qeveritare.

Në shkurt, Shërbimet e Sigurisë Kombëtare dhe Shërbimet e Inteligjencës të Sudanit thanë se Bashir do të largohej. Megjithatë, Bashir ishte sfidues, duke deklaruar një gjendje kombëtare emergjente, duke hedhur poshtë qeverinë federale dhe duke zëvendësuar të gjithë guvernatorët e shtetit me anëtarët e forcave të sigurisë në vend.

Ai gjithashtu u përpoq të qetësonte protestuesit, duke thënë se ai do të qëndronte deri në fund të mandatit të tij në prill të vitit 2020 dhe nuk do të kërkonte rizgjedhje. Megjithatë, kjo nuk ishte e mjaftueshme për demonstruesit. Policia tha se ata kërkonin “tranzicionin paqësor të pushtetit”.

Më 11 prill, ushtria njoftoi se Bashir ishte rrëzuar dhe arrestuar.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Interesat e fshehura të rusëve

Çfarë kërkon Rusia nga Afrika Qendrore?