MENU
klinika

Zgjedhjet në 2020

SHBA/ Joe Biden shpall kandidaturën për president

25.04.2019 - 15:30

Ish-nënpresidenti i SHBA Joe Biden ka deklaruar se do të kandidojë për president.

Në një njoftim, Biden argumentoi se “në thelb janë vlerat thelbësore të kombit, demokracia jonë, gjithçka që e ka bërë Amerikën Amerikë”.

76-vjeçari hyn në një garë të mbushur me njerëz. Ai do të konkurrojë me 19 të tjerë, përfshirë senatorët Elizabeth Warren, Kamala Harris dhe Bernie Sanders.

Në njoftimin e tij, Biden tha  “Nëse i japim Donald Trumpit tetë vjet në Shtëpinë e Bardhë, ai do të ndryshojë përgjithmonë dhe karakterin e këtij kombi”.

Biden është më me përvojë nga kandidatët demokratë. Ai ka kandiduar dy herë pa sukses për president, në vitin 1988 dhe 2008, dhe më vonë shërbeu si zëvendës i presidentit Barak Obama për dy mandate.

Duke iu përgjigjur njoftimit, një zëdhënës i Obamas tha se zgjedhja e Bidenit si bashkëshortja e tij “ishte një nga vendimet më të mira që ai kishte marrë” dhe të dy kishin “krijuar një lidhje të veçantë”.

kolana e librave

Biden kandidoi për president përsëri në vitin 2016, viti kur Trump u zgjodh, por u largua për shkak të vdekjes së djalit të tij 46-vjeçar, Beau Biden, nga një tumor.

Fushata e ish-zëvendëspresidentit pati një pengesë para se të fillonte, kur u përball me pretendimet që kishin pushtuar në mënyrë të papërshtatshme hapësirën personale të grave. Ai kërkoi falje, duke thënë:. “E kuptoj dhe do të jem shumë më i kujdesshëm.”

Joe Biden hyn në garën presidenciale demokratike, duke patur potencialin për të rritur shuma të mëdha të parave të fushatës përmes rrjeteve tradicionale të donatorëve demokratikë.

Djali i tij, Beau, ka shërbyer edhe në Kosovë në kuadër të forcave paqëruajtëse amerikane në Kampin “Bondsteel”.

Gjatë një vizite në Kosovë, në vitin 2016, Joe Biden morri pjesë në ceremoninë që u organizua kushtuar djalit të tij të ndjerë. Një rrugë në afërsi të kampit ushtarak amerikan Bondsteel, në magjistralen Ferizaj-Gjilan u emërtua Beau Biden .