MENU
klinika

Kuqezinjtë triumfojnë në Firenze

Milan mban gjallë shpresat Champions

11.05.2019 - 22:57

Milani ka marrë një fitore të rëndësishme në transfertën ndaj Fiorentinës për objektivin Champions League.

Kuqezinjtë triumfuan minimalisht 0-1 me golin e mesfushorit turk Calhanoglou.

Sfida u vendos në pjesën e parë ku pas harkimit të Susos, numri 10 i Milanit, devijoi në portë topin duke i dhënë avantazhin kuqezinjve.

Në pjesën e dytë skuadra vjollcë bëri gjithçka për të shmangur humbjen dhe i pati madje rastet, sidomos me sulmuesin e saj kryesor, Federico Chiesa, por pa mundur të ndryshojë fatin e takimit.

“Djalli” me këtë fitore mbetet jashtë zonës Champions, në vendin e 5-të (62 pikë), me 3 pikë më pak se Atalanta dhe 1 më pak se Interi, që do të luajë ndaj Chievos.


Në dy javët e mbetura kuqezinjtë do të përballen me Frosinonen dhe SPAL-in, ndërsa Atalanta do të luajë ndaj Juventusit dhe Sassuolos.

Në takimin tjetër mes Cagliarit dhe Lazios, bardhekaltërit triumfuan 1-2 ku shënuan Luis Alberto dhe Correa për miqtë dhe Pavoletti për ishullorët).

Ky rezultat mban në garë ekipin kryeqytetas për vendin e 6-të që të çon në Europa League dhe vetëm matematikisht shpresat për Champions.