MENU
klinika

Parashikimi

Reshje shiu? Zbuloni si pritet të jetë moti sot

29.05.2019 - 08:30

Edhe ditën e sotme, i gjithë vendi do të mbetet në kushte të paqëndrueshme atmosferike, pasi, edhe pse gjatë orëve të para të ditës do të kemi mot të kthjellët, pritet që të kemi zhvillim të vranësirave gjatë mesditës dhe pasdites, duke gjeneruar edhe reshje shiu.

Sipas asaj që parashikon Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit, temperatura maksimale do të shënohet në vendet e ulëta me 24 gradë celsius, ndërsa jo minimale në vendet e ulëta me 11 gradë..

RESHJET

Sot priten reshje të dobëta, përveç qarqeve Shkodër dhe Kukës, ku do të jenë mesatare deri lokalisht intensive, kryesisht në zonat malore (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark).

Ekziston mundësia që në zona të kufizuara reshjet të jenë në formë shtrëngate, me rrufe dhe breshër, më të mundshme në zonat malore dhe ato pranë tyre në Veri dhe Qendër.

TEMPERATURAT

Sot temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

në bregdet: 17 / 23 °C

në vendet e ulëta: 16 / 24 °C

në vendet malore: 11 / 20 °C

ERA

Sot era do të fryjë e lehtë deri mesatare, ndërsa në bregdet dhe në qarkun Korçë në mesditë deri e fortë.