MENU
klinika

Kryeministri i mundshëm britanik

Boris Johnson, lidhje me ish-aleatin e Trumpit?

23.06.2019 - 13:50

Boris Johnson, aktualisht kryeson garën për të qenë kryeministri i ardhshëm i Britanisë, por duket se ka gënjyer për lidhjet e tij me Steve Bannon, ish-menaxherin e fushatës dhe shefin strateg të Presidentit të SHBA Donald Trump.

Gazeta britanike Observer të shtunën lëshoi ​​një videoklip duke treguar Bannonin duke diskutuar këshillën e tij ndaj Johnson për një fjalim kyç të ish-sekretarit të jashtëm britanik të bërë në Parlament pak pas dorëheqjes së tij.

Johnson më parë ka mohuar se ka pasur ndonjë lidhje me Bannon, duke e përshkruar videon si “një mashtrim të majtë”.

Ish-aleati i Trump vazhdon të thotë se ai i tha Johnsonit të përdorte fjalimin për të përshkruar largimin e Mbretërisë së Bashkuar nga Bashkimi Europian si “dita e pavarësisë”.

Klipi në fjalë duket se është filmuar gjatë një turneu në Evropë Bannon mori verën e kaluar, kur u takua me disa udhëheqës të ekstremit të djathtë në të gjithë kontinentin.

Bannon thotë se ai e kishte njohur Johnson “mjaft mirë” pas referendumit për t’u larguar nga Bashkimi Europian në qershor të vitit 2016 dhe shpreh admirimin si për fjalimet e tij ashtu edhe për librin e tij mbi Winston Churchill.

Sipas Observer, të dy ishin në kontakt gjatë kohës së dorëheqjes së Johnsonit vitin e kaluar, kur sekretari i jashtëm dha dorëheqjen nga qeveria e kryeministrit Theresa May mbi marrëveshjen e saj të largimit nga BE.

Një zëdhënës i Johnson tha për Observer: “Çdo sugjerim se Boris është duke bashkëpunuar ose duke marrë këshilla nga Bannon ose Nigel Farage është krejtësisht i papërshtatshëm deri në pikën e konspiracionit”.

Lidhjet e Johnson me Bannon ishin raportuar më parë nga gazetari Matthew d’Ancona.

Bannon, njëherësh investitor i investimeve Goldman Sachs dhe dikur producent filmi, më parë këtë vit rifilloi një organizatë me bazë në Bruksel e quajtur Lëvizja në përpjekje për të bashkuar partitë populiste të krahut të djathtë në të gjithë Evropën përpara zgjedhjeve parlamentare të majit në BE. Sidoqoftë, disa nga lojtarët e saj të natyrshëm politik, duke përfshirë Alternativën për Gjermaninë (AfD) dhe Partinë e Lirisë së Austrisë (FPÖ), nuk u bashkuan.