MENU
klinika

As me SHBA...

Kina: Nuk do të diskutojmë me askënd për Hong-Kong-un

24.06.2019 - 13:36

Kina ka thënë se nuk do t’u lejojë vendeve të G20 të diskutojnë çështjen e Hong-Kongut në samitin e kësaj jave, tha ndihmësja e ministrit të jashtëm Zhang Jun të hënën.

Miliona njerëz demonstruan në rrugët e Hong-Kongut këtë muaj kundër një projektligji që do të lejonte njerëzit të ekstradoheshin në Kinë për t’u përballur me gjyqin në gjykatat e kontrolluara nga Partia Komuniste.

Ligji shkaktoi protestat më të dhunshme në dekada, dhe policia shkarkoi plumba gome dhe gaz lotsjellës për të shpërndarë turmat. Ligji dhe reagimi i policisë ndaj protestave u përballëm me kritika ndërkombëtare nga grupet e të drejtave.

“Ajo që unë mund t’ju them me siguri është se G20 nuk do të diskutojë çështjen e Hong-Kongut. Ne nuk do të lejojmë G20 të diskutojë çështjen e Hong-Kongut,”tha Zhang në Pekin, kur u pyet nëse Trump dhe Xi do të diskutonin për të në G20.

“Hong Kongu është rajoni i veçantë administrativ i Kinës. Çështjet e Hong Kongut janë thjesht një çështje e brendshme për Kinën. Asnjë vend i huaj nuk ka të drejtë të ndërhyjë, “tha Zhang.

Në Pekin, ministri kinez i tregtisë së deputetit, Wang Shouwen tha gjithashtu se Kina dhe Shtetet e Bashkuara duhet të bëjnë kompromise në bisedimet e tregtisë përpara takimit të shumëpritur të Trump-Xi.

Bisedimet për të arritur një marrëveshje të gjerë u ndërprenë muajin e kaluar pasi zyrtarët amerikanë akuzuan Kinën për angazhimet e rëna dakord më parë.

Duke folur në një konferencë për shtyp mbi samitin e G20, Wang, i cili është gjithashtu pjesë e ekipit negociator tregtar me Shtetet e Bashkuara, tha se bisedimet mes ekipeve tregtare të të dy vendeve ishin në proces, edhe pse ai nuk dha detaje.

Parimet e Kinës janë të qarta, tha ai, respekti reciprok, barazia dhe përfitimi reciprok. Wang nuk pranoi të përgjigjet në një pyetje në lidhje me atë se çfarë kompromisi specifik Xi mund të ofrojë për të fituar një marrëveshje tregtare me Trump.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN