MENU
klinika

Kryeministri i Luksemburgut

“Merkel në krye të Komisionit Europian do të ishte ëndërr”

13.06.2019 - 16:43

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka marrë një tjetër përkrahje për të qenë presidentja e ardhshme e Komisionit Evropian, kësaj here nga Luksemburgu.

Kryeministri i Luksemburgut Xavier Bettel tha për CNBC se Merkel do të ishte një “kandidate ëndrre” për presidencën e trupit ekzekutiv të Evropës.

” Ia kam kërkuar disa herë Angela Merkel, ajo do të ishte një kandidate e përsosur për Këshillin (Evropian), për Komisionin”, tha Bettel Silvia Amaro të CNBC në Luksemburg të enjten.

“Ajo ka pikëpamje globale, ajo është një lidere e madhe, me një personalitet të fortë, me të vërtetë, me të vërtetë e vlerësoj Angela Merkel … me të vërtetë, me të vërtetë mendoj se ajo do të jetë një lidere e madhe për Europën”.

Komentet e Bettel vijnë pasi presidenti francez Emmanuel Macron tha se ai do të mbështeste Merkelin si presidenten e ardhshme të Komisionit Europian, pasi Jean-Claude Juncker të largohet nga posti më 1 nëntor.

Të martën, Macron i tha transmetuesit zviceran RTS se “Nëse ajo do ta dëshironte (postin), do ta mbështesja.”

Merkel tha se nuk dëshiron pozicionin dhe dëshiron të lëre politikën në vitin 2021 pas katër mandateve në detyrë. Megjithatë, ajo shihet si një lidere e fortë dhe e qëndrueshme në Evropë, pavarësisht nga trazirat politike në rritje në Gjermani.

Zyrtarë të tjerë evropianë janë të prirur për të inkurajuar Merkelin që të marrë në konsideratë rolin e presidencës së Komisionit, duke e lavdëruar atë si një figurë unifikuese në bllok dhe një forcë të qëndrueshme që rajoni ka nevojë kur mjedisi i tij politik duket i polarizuar dhe i thyer.

Presidenti i ardhshëm i Komisionit duhet të miratohet nga një shumicë e 28 shteteve anëtare, por gjithashtu nga shumica e ligjvënësve në Parlamentin Evropian, krahu legjislativ i BE.

Do të ketë gjithashtu një votë për të zëvendësuar Presidentin aktual të Këshillit të Europës, Donald Tusk, kur afati i tij përfundon gjithashtu në nëntor, si dhe krerët e rinj të Parlamentit të BE, shefi i politikës së jashtme të BE dhe presidenti i ardhshëm i Bankës Evropiane Qendrore.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga Project Syndicate

‘Tragjedia’ e Angela Merkel

Deklaratat e Annegret Kramp-Karrenbauer

“Pasardhësja” e Merkelit: Epoka e saj ka mbaruar