MENU
klinika

Mblidhet Këshilli Kombëtar i PD-së

“Ndaluam procesin fals”/ Basha: Asnjë marrëveshje me Ramën!

11.06.2019 - 19:04

Këshilli Kombëtar i PD është mbledhur për të diskutuar situatën politike, pasi presidenti Ilir Meta nxori një dekret të ri për shfuqizimin e 30 qershorit si ditën e zhvillimit të zgjedhjeve lokale.

Kreu i opozitës Lulzim Basha, mësohet të ketë deklaruar se objektivi kryesor i PD-së dhe i opozitës së bashkuar është largimi i kryeministrit Edi Rama, si mënyra e vetme për të garantuar zgjedhje të lira e të ndershme.

“Ne ia dolëm që të ndalojmë procesin fals dhe kriminal të 30 qershorit. Tashmë është e qartë që nuk do ketë zgjedhje lokale pa opozitën.”-u shpreh kreu i opozitës, duke vënë në dukje se gjithçka ka ndodhur deri tani për frenimin e një procesi kriminal njëpartiak është meritë e drejtëpërdrejtë e qëndresës së shqiptarëve të bashkuar, përtej bindjeve politike.

Basha përforcoi mesazhin kryesor të opozitës se “zgjedhjet pa dekret presidenti nuk janë zgjedhje dhe se zgjedhjet pa opozitën nuk janë zgjedhje.”

Lideri i opozitës u kërkoi anëtarëve të forumit më të lartë politik vendimarrës të Partisë Demokratike që gjatë gjithë kësaj kohe të rrisin angazhimin publik qytetar në nivelin më maksimal.

“Ne duhet të jemi gati të bëjmë detyrën tonë për të mbrojtur demokracinë dhe rendin kushtetues dhe për të mos pranuar asnjë proces votimi fallco, në shkelje dhe dhunim të Kushtetutës.”– u shpreh Basha, i cili tha se këto javë janë përcaktuese për 10-15 vitet e ardhshme.

Basha ndër të tjera tha edhe se nuk mund të ketë dialog me Edi Ramën, kurse shtoi se do të jetë zgjedhje paraprake.

“Nuk ka asnjë marrëveshje me të. As negociator nuk ka. Çdo ndërkombëtar sot e njeh kush është Rama. Kjo është një betejë e jona.

Sot kemi detyrën të bëjmë bashkë për Shqipërinë, me shqiptarët. Tashmë është e qartë se do të ketë zgjedhje paraprake”, u shpreh Basha.