MENU
klinika

Brenda 1 jave

Nxirja prefekte në plazh! 4 këshilla si ta arrini!

16.06.2019 - 19:20

Për shumëkënd vera është sinonim i dëshirës për t’u zhdukur në det e pishina, për të shijuar një koktej mbrëmjeve të zhurmshme, por mbi të gjitha për të shijuar diellin dhe pasur ngjyrën çokollatë që e duam aq shumë.

Nëse sapo keni nisur pushimet apo prisni t’i nisni së shpejti, lexoni këshillat e mëposhtme për një nxirje të përsosur:

1.Bëni skrab (scrub): Në qoftë se doni një nxirje fantastike që zgjat në kohë, duhet të eliminoni paraprakisht qelizat e vdekura nga lëkura. Për këtë arsye ju vjen në ndihmë skrabi: Në një enë shtoni vaj ulliri, sheqer kaf, sodë buke dhe lëng limoni. Pasi të përzieni të gjithë përbërësit bashkë, fërkoni për disa minuta trupin me këtë përzierje dhe lani trupin me ujë të ftohtë.

2.Hidratohuni gjatë gjithë ditës dhe ushqehuni shëndetshëm: Hidratimi i vazhdueshëm gjatë gjithë ditës ndihmon të ruani ekuilibrin i lagështisë së trupit dhe të merrni rrezet në mënyrë të njëtrajtshme. Shtoni konsumin e ushqimeve që përmbajnë vitaminë E, C dhe A.

3.Mos u ekpozoni gjatë orëve të nxehta të ditës: “Sa më shumë të qëndroj në diell, aq më shumë do të nxihem”. Këshillohet që të shmangni ekspozimin në diell nga ora 12.00-16.00.

4.Ndryshoni vazhdimisht pozicion: Në qoftë se bëni pjesën në kategorinë e njerëzve që nuk ndryshojnë vend gjatë tërë kohës që ekspozohen në diell, nuk e keni punën mirë. Për të marrë ngjyrë duhet që të ndryshoni vazhdimisht pozicion.

SHËNIM: Nëse keni ndërmend të depiloheni dhe më pas të shkoni në plazh, dijeni që po bëni një gabim shumë të madh i cili mund të shkaktojë infeksion të lëkurës dhe kruajtje.

Duhet që lëkura e depiluar të pushojë për 24 orë dhe më pas të merrni rreze dielli.

Zbuloni se cili mund të jetë shkaku

Jeni të zemëruar gjatë gjithë kohës?

Mësoni përfitimet e tij në shëndet

Çfarë i bën trupit gjalpi i kikirikut

Simptoma që nuk duhet t'i injoroni!

Gabimet që bëjmë në kujdesin e syve

Si ta luftoni pa qetësues gjumi

Ankthi, ‘sëmundja e fshehtë’ e Covid-19

Ja çfarë mund të bëni për ta parandaluar!

Pse flokët mund të thinjen në moshë të re?