MENU
klinika

Joschka Fischer/ Project Syndicate

Trump, i humbur në labirintin iranian

29.06.2019 - 12:58

Mund të mendojmë se çfarë shpreson të arrijë Presidenti i SHBA Donald Trump me Iranin. A po harton ai një traktat bërthamor më të mirë se marrëveshja e vitit 2015 nga i cili ai tërhoqi Shtetet e Bashkuara? Apo po kërkojnë ndryshimin e regjimit përmes forcës ushtarake?

As ata vetë nuk kanë asnjë ide. Kjo mund të jetë po aq e mirë, sepse asnjë nga të mësipërmet nuk do të ndodhë.

Për të qenë të sigurt, tërheqja e Trump nga Plani i Përbashkët i Përbashkët i Veprimit (JCPOA, si marrëveshja bërthamore e vitit 2015) përmbushi një nga premtimet e tij kryesore të fushatës. Problemi është se as ai as këshilltarët e tij duket se nuk e kanë menduar atë që do të vijë më pas.

Duke pasur parasysh se ai gjithashtu ka bërë fushatë kundër pengesave të huaja të Amerikës, është e sigurt se këta votues nuk duan që SHBA të nisin një luftë tjetër në Lindjen e Mesme. Një shpërthim ushtarak me Iranin do të rezultojë në viktima,  do të jetë edhe më pak fitimprurës, sesa luftërat e udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara në Afganistan dhe Irak.

Nga ana e tij, Trump ka shumë gjasa të shmangë luftën, ndërsa ende maksimizon presionin ndaj regjimit iranian. Përvoja tregon se presioni maksimal shpesh krijon kushtet për konfrontim ushtarak.

Trump, ndryshe nga këshilltari i tij i sigurisë kombëtare, John Bolton, pohon se ndryshimi i dhunshëm i regjimit nuk është një nga objektivat e politikës së tij të Iranit.

Të paktën që nga 1979, politika perëndimore ndaj Iranit ka qenë e bazuar në iluzione. Perëndimi, i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, ka mbështetur me kohë sanksionet ekonomike për të detyruar regjimin iranian të ndryshojë politikat dhe sjelljet e veta. Por kjo qasje, së bashku me shumë gabime të tjera të Amerikës në rajon, e ka forcuar në të vërtetë Iranin.

Në përgjigje të vendimit të Trump për të hequr dorë nga JCPOA dhe për të rivendosur sanksionet, Irani ka kërcënuar të rifillojë pasurimin e uraniumit të armëve. Nëse regjimi do të marrë armë bërthamore, gjasat për një luftë të menjëhershme ose për garën bërthamore në rajon, dhe kërcënimi për sigurinë e Evropës, do të jenë të konsiderueshme.

Parandalimi i një rezultati të tillë është pikërisht pse evropianët filluan negociatat bërthamore me Iranin në fillim të viteve 2000, pas pushtimit të Irakut nga SHBA.

Vlen të kujtojmë se përveç objektivave të saj të mospërhapjes, JCPOA u krijua gjithashtu për të riintegruar Iranin në bashkësinë ndërkombëtare.

Do të nevojiten përpjekje të rëndësishme diplomatike për të parandaluar Iranin nga blerja e armëve bërthamore dhe për të formuluar një rol konstruktiv rajonal dhe ndërkombëtar për Republikën Islamike.

Por edhe atëherë, stabilizimi i rajonit duhet të vijë nga brenda; përvoja e shekullit të kaluar e ka provuar këtë.

Duke u tërhequr nga JCPOA për asnjë arsye të mirë, Trump ka humbur në labirintin iranian. Së shpejti, ai mund të përballet me një zgjedhje. Sido që të jetë, ai do të zhgënjejë mbështetësit e tij besnikë dhe do ta bëjë Lindjen e Mesme, dhe botën, një vend shumë më të rrezikshëm.

Joschka Fischer ishte Ministri i Jashtëm gjerman dhe zëvendëskancelari nga 1998-2005. Fischer hyri në politikën zgjedhore pas pjesëmarrjes në protestat e viteve 1960 dhe 1970 dhe luajti një rol kyç në themelimin e Partisë së Gjelbër të Gjermanisë, të cilën ai e udhëhoqi për pothuajse dy dekada.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Joschka FIscher/ Project Syndicate

Lufta SHBA-Kinë dhe dilemat e Evropës

Joschka Fischer/ Project Syndicate

2019, vit vendimtar për Evropën…

Joschka Fischer/ Project Syndicate

Strategjia që ka nevojë Evropa