MENU
klinika

Macron pengesë?

Pse Manfred Weber nuk u bë president i Komisionit Europian?

05.07.2019 - 13:43

Manfred Weber, i cili mund të ishte presidenti i Komisionit Europian u refuzua nga udhëheqësit e BE, dhe ai fajësoi Presidentin francez Emmanuel Macron dhe kryeministrin hungarez Viktor Orban për rrëzimin e tij”.

“Kjo nuk është Evropa që dua dhe unë do të vazhdoj të luftoj për demokratizimin e BE-së” tha Weber për Bild të enjten.

Weber ishte Spitzenkandidat i Partisë Popullore Evropiane, i qendrës së djathtë, ose kandidat kryesor, në zgjedhjet evropiane. Pasi EPP u shfaq si grupi më i madh në zgjedhje, pavarësisht nga vendet e humbura, shumë nga EPP besuan se Weber duhet të bëhej president i Komisionit.

Por kandidatura e tij hasi kritika të qëndrueshme dhe krerët e BE të martën emëruan një tjetër konservatore gjermane, Ministren e Mbrojtjes Ursula von der Leyen, për postin e Komisionit.

Macron, një kundërshtar i sistemit Spitzenkandidat, ishte një nga kritikët më të mëdhenj të Weber, duke thënë se ai nuk kishte “përvojë” dhe “besueshmëri” të mjaftueshme.

Orbán nuk e mbështeti më Weber pasi gjermani u zotua të mos pranonte pozitën e presidentit të Komisionit nëse suksesi i tij varej nga mbështetja e partisë qeverisëse të Hungarisë Fidesz.

Weber tha se sulmet ndaj tij ishin “të habitshme” pasi “fushata elektorale e Europës në Macron ishte veçanërisht e drejtuar kundër Orbanit”.

Weber pranoi se javën e kaluar nuk ishte e lehtë për të.  I pyetur nëse ai mund të shpjegojë se çfarë ka ndodhur, Weber ka thënë: “Kam shumë të vështirë të shpjegoj … Mund t’i them vetëm votuesve se ka forca të fuqishme që nuk duan të pranojnë rezultatin e zgjedhjeve”.

Weber të martën u tërhoq zyrtarisht nga gara për punën e lartë të Komisionit Evropian, duke njoftuar se ai do të vazhdonte si kreu i grupit konservator në Parlamentin Evropian..

“Jam shumë i zhgënjyer, kjo është e sigurt”, tha Weber, por shtoi se “do të mbështesë Ursula von der Leyen” dhe se i dukej një zgjedhje “të përshtatshme”.