MENU
klinika

"Armë e shkëlqyer"

Koreja e Veriut teston një tjetër raketë

25.08.2019 - 17:39

Koreja e Veriut tha të Dielën se udhëheqësi Kim Jong Un mbikëqyri testimin e një “rakete të zhvilluar super të madhe,” një demonstrim tjetër i arsenalit të armëve.

Agjensia Qendrore e Lajmeve Koreane zyrtare e Veriut, ose KCNA, tha se testi i armëve të së shtunës ishte i suksesshëm dhe citoi Kim të thoshte se është “me të vërtetë një armë e shkëlqyer”.

Kim nënvizoi nevojën për “të vazhdojë të përshpejtojë zhvillimin e armëve strategjike dhe taktike në stilin Koreane për të zhgënjyer me vendosmëri kërcënimet ushtarake gjithnjë në rritje dhe ofensivën e presionit të forcave armiqësore”, sipas KCNA.

“Forcat armiqësore” me sa duket iu referuan Shteteve të Bashkuara dhe Koresë së Jugut, të cilave përfunduan kohët e fundit stërvitjet e rregullta ushtarake zemëruan Korenë e Veriut. Veriu i ka quajtur stërvitjet një provë pushtimi dhe ka kryer një provë raketash dhe raketash në përgjigje.

kolana e librave

Këto teste vijnë përpara një rifillimi të mundshëm të negociatave bërthamore, të cilat janë bllokuar kryesisht pasi samiti i dytë midis Presidentit Donald Trump dhe Kim në Vietnam përfundoi pa marrëveshje.

Tensionet në vitin 2017 u pasuan nga një kontakt i habitshëm diplomatik nga udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un, në vitin 2018, kur ai ndoqi samite me presidentët e Koresë së Jugut dhe Kinën dhe me Trump. Por Koreja e Veriut nuk ka marrë atë që dëshiron më nga samiti i saj: lehtësimi nga sanksionet ndëshkuese të imponuara mbi programet e saj bërthamore dhe raketore.

Samiti i Hanoi nuk arriti të bëjë përparime të mëtejshme pasi Trump nuk pranoi heqjen e plotë të sanksioneve për Korenë e Veriut. Por Trump këmbënguli se takimi ishte produktiv.