MENU
klinika

Peticion kundër vendimit

Pezullimi i parlamentit/ Shpërthejnë protestat në Britani

29.08.2019 - 13:25

Një peticion publik kundër pezullimit të parlamentit të kryeministrit amerikan Boris Johnson kaloi numrin e 1 milion nënshkrimesh brenda 24 orëve të para.

Mbretëresha të Mërkurën aprovoi planin e Johnson për të pezulluar parlamentin nga 9 shtatori deri në 14 tetor, një veprim mjaft i diskutueshëm i cili do të kufizonte kohën parlamentare për deputetët e opozitës në parlament (deputetët) për tu përpjekur të bllokojnë Mbretërinë e Bashkuar të largohet nga Bashkimi Evropian pa marrëveshje më 31 tetor.

Përveç peticionit, ka patur protesta jashtë Pallatit të Westminster në Londrën qendrore.

Protesta më të vogla u zhvilluan edhe në qytete të tjera në të gjithë Britaninë, përfshirë Mançesterin, Liverpoolin dhe Edinburgh, me protestuesit që thërrisnin “shpëtoni demokracinë tonë”.

Në faqen zyrtare të peticioneve të qeverisë amerikane thuhet se të gjitha peticionet me mbi 100,000 nënshkrime duhet të merren në konsideratë për debat në parlament.

Ideja e mbylljes së Parlamentit, ka shkaktuar polemikë, me kritikët që thonë se kjo do t’i ndalojë deputetët të jenë në gjendje të luajnë rolin e tyre demokratik në procesin e Brexit.

Johnson thotë se dëshiron të largohet nga BE më 31 tetor me një marrëveshje, por ai është i gatshëm të largohet edhe pa një të tillë, duke respektuar afatin.

Ky qëndrim ka bërë që një numër i deputetëve të opozitës të bëhen bashkë, të përpiqen të bllokojnë një marrëveshje të mundshme, dhe të martën ata njoftuan se kishin ndërmend të përdorin procesin parlamentar për ta bërë këtë.

Kryetari i Dhomës së Komuneve, John Bercow e cilësoi si “një absurditet kushtetues” veprimin e kryeministrit dhe tha se qëllimi i qartë i kësaj mase është “të ndalet debati në Parlament në prag të Brexitit dhe të pengohet puna e legjislativit në detyrën e tij për t’i dhënë formë kursit të vendit”.

Nënkryetari i Laburistëve Tom Watson postoi në Twitter se masa ishte një “sulm skandaloz ndaj demokracisë “. Ministri i Parë i Skocisë, Nicola Sturgeon tha se deputetët duhet të mblidhen për të ndaluar planin javën tjetër.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Mbretëresha aprovon kërkesën

Britani/ Pezullohet Parlamenti