MENU
klinika

Profil, Bill Gates

13 fakte surprizuese rreth burrit më të pasur në botë

09.09.2019 - 14:06

Ai themeloi biznesin më të madh të softuerëve në botë “Microsoft” me Paul Allen dhe më pas u bë një nga burrat më të pasur në botë.

Bëhet fjalë për Bill Gates. Shumica e njerëzve dinë vetëm tri gjëra për Bill Gates: ai është njeriu më i pasur në Amerikë ose i dyti më i pasur në botë, ai themeloi një nga kompanitë teknologjike më të famshme dhe ai është një filantrop tepër bujar çka e dëshmon Fondacioni Bill & Melinda Gates. Por ka shumë për të që ju nuk i dini.

Përpara se t’iu njohim me jetën dhe edukimin e Gates, do t’iu prezantojmë 13 fakte që nuk i njihni për të:

1. Si një adoleshent në shkollën e LakeSide Prep, Gates shkroi programin e tij të parë në një kompjuter General Electric. Bëhej fjalë për një version të tic-tac-toe ku ju mund të luani kundër kompjuterit.

2. Sapo shkolla vlerësoi aftësitë e programimit të Gates, ajo e lejoi atë të ndërtonte programin e orarit mësimor.

3. Si shumë të tjerë në botën e teknologjisë dhe Gates braktisi kolegjin. Ai u largua nga Universiteti Harvard në vitin 1975 për t’ja kushtuar të gjithë kohën Microsoft.

4. Gates është arrestuar njëherë në New Mexico në vitin 1977. Ai po i jepte makinës pa një leje drejtimi dhe kaloi në një semafor të kuq.

5. Ai gjithashtu ishte një trajner për pilotët deri në vitijn 1977. Tanimë ai ka avionin e tij personal.

6. Një nga investimet më të mira që ka bërë Gates përveç avionëve është dhe koleksioni i shkrimeve nga Leonardo Da Vinci i quajtur Codex Leicester. Ai e bleu këtë vepër gjatë një ankandi për 30.8 milion dollar në vitin 1994.

7. Pavarësisht pasurisë së tij së madhe, Gates deklaroi se fëmijët e tij do të trashëgojnë vetëm 10 milion dollar secili. Një shumë modeste në krahasim me 81.1 miliard dollarëve që ai zotëron. Sipas tij lënia e një pasurie të madhe fëmijëve nuk është një gjë e mirë për ta.

8. Bill gates nuk di asnjë gjuhë të huaj. Ai është shprehur se kjo gjë përbën dhe pendimin më të madh të tij.

9. Gates shënoi 1590 nga 1600 pikë në SAT-sin e tij.

10. Edhe pse ai shpenzoi një kohë të madhe për fondacionin e tij, Gates zbulon se po punon akoma me Microsoft rreth projektit ‘Personal Agent’.

11. Ai ka thënë se nëse Microsoft nuk do të funksionte, do të ishte një kërkues për inteligjencën artificiale.

12. Pavarësisht interesit të tij në këtë fushë, Gates deklaron se është i kënaqur që punon në një kamp pjesë e të cilit është dhe inteligjenca artificiale.

13. Marka e tij e preferuar është Weezer. Në preferencat e tij hyn dhe grupi i njohur i muzikës ‘U2’.

Kush ishte Bill Gates

Sipërmarrësi dhe biznesmeni Bill Gates dhe partneri i tij i biznesit Paul Allen themeluan dhe ndërtuan biznesin më të madh të softuerëve në botë, “Microsoft”, përmes inovacionit teknologjik, strategjisë së interesuar të biznesit dhe taktikave agresive të biznesit.

Në këtë proces, Gates u bë një nga burrat më të pasur në botë.

Në Shkurt 2014, Gates njoftoi se ai ishte duke u larguar si kryetar i “Microsoft” për t’u përqëndruar në punën bamirëse në fondacionin e tij, “Bill & Melinda Gates Foundation”.

Biografia e Bill Gates

b

Gates lindi më 28 tetor 1955, në Seattle, ëashington.

Ai u rrit në një familje të klasës së mesme me motrën e tij më të madhe, Kristianne dhe motrën e vogël, Libby.

Babai i tyre, ëilliam H. Gates Sr., ishte një student premtues.

Nëna e tij, Mary Maxëell ishte një studente, atletike, studionte në Universitetin e Uashingtonit, e përfshirë në mënyrë aktive në punët e studentëve dhe udhëheqjen.

Atmosfera e familjes Gates ishte e ngrohtë dhe e afërt dhe të tre fëmijët inkurajoheshin të ishin konkurrues dhe të përpiqeshin për përsosmëri.

Gates tregoi shenja të hershme të konkurrencës kur ai koordinoi lojërat atletike familjare në shtëpinë e tyre verore në Puget Sound.

Ai gjithashtu u angazhua në lojërat e bordit (Risku ishte i preferuari i tij) dhe shkëlqeu në Monopol.

Gates pati një marrëdhënie shumë të ngushtë me nënën e tij, Mari, e cila pas një karriere të shkurtër si mësuese i kushtoi kohën e saj rritjes së fëmijëve punës në çështje qytetare dhe bamirësisë.

Ajo shërbeu gjithashtu në disa borde të korporatave, përfshirë ato të Bankës së Parë Ndërmarrëse në Seattle (e themeluar nga gjyshi i saj), Rruga e Bashkuar dhe Makineritë e Biznesit Ndërkombëtar (IBM).

Ajo shpesh e merrte me vete Gatesin kur bëhej vullnetar në shkolla dhe në organizatat e komunitetit.

Edukimi i Bill Gates

Gates ishte një lexues i rregullt, i cili kalonte shumë orë duke u përqëndruar në libra referimi siç është enciklopedia.

Rreth moshës 11 ose 12 vjeç, prindërit e Gates filluan të shqetësohen për sjelljen e tij.

Ai po shkonte mirë në shkollë, por dukej se ishte i mërzitur dhe i tërhequr ndonjëherë dhe prindërit e tij shqetësoheshin se mund të bëhej i vetmuar.

Megjithëse ishin ‘partizanë’ të arsimit publik, kur Gates mbushi 13 vjeç, prindërit e tij e regjistruan atë në “Shkollën Përgatitore Ekskluzive të Liqenit të Seattle”. Ai lulëzoi në pothuajse të gjitha lëndët e tij, duke shkëlqyer në matematikë dhe shkencë, por edhe në dramë dhe anglisht.

“Klubi i Nënës” përdori të ardhurat nga shitja e zhurmshme e shkollës për të blerë një terminal teletype për t’u përdorur nga nxënësit.

Gates u përfshi me atë që mund të bënte një kompjuter dhe kaloi pjesën më të madhe të kohës së tij të lirë duke punuar në terminal.

Ai shkroi një program tic-tac-toe në gjuhën kompjuterike BASIC që lejonte përdoruesit të luanin kundër kompjuterit.

Gates u diplomua në Lakeside në 1973. Ai shënoi 1590 nga 1600 në testin e kolegjit SAT, një provë e arritjeve intelektuale që ai mburrej për disa vjet kur u prezantua me njerëz të rinj.

A shkoi Bill Gates në Kolegj?

Gates u regjistrua në “Universitetin e Harvardit” në vjeshtën e 1973, fillimisht duke menduar për një karrierë në drejtësi.

Pas hidhërimit për humbjen e prindërve të tij, Gates u largua nga kolegji në 1975 për të ndjekur biznesin e tij, Microsoft, me partnerin Allen.

Gates kaloi më shumë nga koha e tij në laboratorin e kompjuterave sesa në klasë.

Ai nuk kishte me të vërtetë një regjim studimi; ai mori disa orë gjumë, u përpoq për një provë dhe kaloi me një notë të arsyeshme.

Takim dhe partneriteti me Paul Allen

Gates u takua me Allen, i cili ishte dy vjet më i madh, në shkollën e mesme në “Lakeside

Dyshja u bënë miq shumë shpejtë miq të ngushtë, duke u lidhur me entuziazmin e tyre të përbashkët për kompjuterët, edhe pse ishin njerëz shumë të ndryshëm.

Allen ishte më i rezervuar dhe i trembur. Gates ishte e kundërta e Allen dhe nuk ndalej para vështirësive. Gjithashtu Gates ishte dhe herë pas here luftues.

Pavarësisht nga karakteret e ndryshme, Allen dhe Gates kaluan pjesën më të madhe të kohës së lirë së bashku duke punuar në programe.

Herë pas here, të dy nuk ishin dakord dhe do të përplaseshin se kush kishte të drejtë ose kush duhet të drejtonte laboratorin e kompjuterave.

Në një rast, argumenti i tyre u përshkallëzua në atë pikë sa Allen përjashtoi Gates nga laboratori i kompjuterave.

Në vitin 1970, në moshën 15 vjeç, Gates dhe Allen hynë në biznes së bashku, duke zhvilluar “Traf-o-Data”, një program kompjuterik që monitoronte modelet e trafikut në Seattle.

Ata kapën 20,000 dollarë për përpjekjet e tyre.

Gates dhe Allen donin të fillonin kompaninë e tyre, por prindërit e Gates dëshironin që ai të mbaronte shkollën dhe të shkonte në kolegj, ku ata shpresonin se ai do të punonte për t’u bërë avokat.

Allen shkoi në Universitetin e Uashingtonit, ndërsa Gates shkoi në Harvard, megjithëse dyshja qëndruan në kontakt.

Pasi ndoqi kolegj për dy vjet, Allen u largua dhe u transferua në Boston, Massachusetts, për të punuar për Honeyëell.

Rreth kësaj kohe, ai i tregoi Gates një edicion të revistës “Popular Electronics” që paraqet një artikull në çantën mini-kompjuterike Altair 8800.

Të dy të rinjtë ishin magjepsur me mundësitë e asaj që mund të krijonte ky kompjuter në botën e llogaritjeve personal

Allen qëndroi në Microsoft deri në vitin 1983, kur u diagnostikua me sëmundjen e Hodgkin.

Megjithëse kanceri i tij kaloi një vit më vonë me trajtim intensiv, Allen dha dorëheqjen nga kompania.

Thashethemet janë të shumta se pse Allen e la Microsoft-in. Disa thonë që Gates e shtyu atë jashtë, por shumë thonë se ishte një përvojë në ndryshim të jetës për Allen dhe ai pa se kishte mundësi të tjera në të cilat mund të investonte kohën e tij në të.

Bill Gates dhe Themelimi i Microsoft

bill gates dhe shoku i tij konica.al
bill gates dhe shoku i tij konica.al

Në 1975, Gates dhe Allen formuan Micro-Soft, një përzierje e “mikro-kompjuterit” dhe “softuerit” (ata hodhën gropën brenda një viti).

Produkti i parë i kompanisë ishte softueri BASIC që funksiononte në kompjuterin Altair.

Në fillim gjërat nuk ishin në rrugën e duhur.

Megjithëse programi BASIC i softuerit të Microsoft për kompjuterin Altair i hoqi kompanisë një tarifë dhe të ardhura monetare, ajo nuk po arrinte kulmin.

Sipas llogarisë së mëvonshme të Gates, vetëm rreth 10 përqind e njerëzve që përdorin BASIC në kompjuterin Altair kishin paguar në të vërtetë për të.

Softueri BASIC i Microsoft ishte i njohur për hobistët e kompjuterave, të cilët morën kopje para tregut dhe po i riprodhonin dhe shpërndanin falas.

Në këtë kohë, shumë entuziastë të kompjuterit personal nuk ishin në të për para. Ata menduan se lehtësia e riprodhimit dhe shpërndarja i lejuan ata të ndanin softuer me miqtë dhe entuziastët e kompjuterëve.

Gates mendonte ndryshe. Ai e pa shpërndarjen falas të softuerit si vjedhje, veçanërisht kur përfshiu softuer që u krijua për t’u shitur.

Në shkurt 1976, Gates shkruajti një letër të hapur për hobiistët e kompjuterave, duke thënë se shpërndarja e vazhdueshme dhe përdorimi i softuerit pa paguar për të, do të “parandalonte shkrimin e softuerëve të mirë”.

Në thelb, pirateria e softuerit do të dekurajojë zhvilluesit nga investimi i kohës dhe parave në krijimin e një programi cilësor.

Letra ishte jopopullore për entuziastët e kompjuterave, por Gates mbërtheu bindjet e tij dhe do të përdorte kërcënimin e inovacionit si mbrojtje kur të ndeshej me akuza për praktika të padrejta biznesi.

Megjithëse kompania filloi në gjendje të lëkundur, nga viti 1979 Microsoft ishte duke fituar afro 2.5 milion dollarë.

Në moshën 23 vjeçare, Gates vendosi veten si drejtuesin e kompanisë. Me përvojën e tij për zhvillimin e programeve kompjuterike dhe një sens të aftë të biznesit, ai drejtoi kompaninë dhe punoi si zëdhënës i saj.

Gates personalisht rishikoi çdo rresht kodi që dërgoi ndërmarrja, shpesh duke rishkruar vetë kodin kur e pa të nevojshme.

Softueri i Microsoft për PC të IBM

librat qe rekomandon bill gates
librat qe rekomandon bill gates

Ndërsa industria e kompjuterave u rrit, me kompani si Apple, Intel dhe IBM duke zhvilluar pajisje kompjuterike dhe përbërës, Gates vazhdimisht ishte në rrugë për të mbrojtur meritat e aplikacioneve të softuerit Microsoft.

Ai shpesh merrte nënën e tij me vete. Mary ishte shumë e respektuar dhe e lidhur mirë me anëtarësimin e saj në disa borde të korporatave, përfshirë IBM.

Ishte përmes Mary që Gates u takua me CEO të IBM.

Në nëntor 1980, IBM ishte në kërkim të softuerit që do të vinte në funksion kompjuterin e tyre të ardhshëm personal (PC) dhe iu afrua Microsoft-it.

Legjenda thotë se në takimin e parë me Gates dikush në IBM e ngatërroi atë për një asistent zyre dhe i kërkoi që të shërbente kafe.

Gates dukej shumë i ri, por shpejt i bëri përshtypje IBM, duke i bindur ata se ai dhe ndërmarrja e tij mund të plotësonin nevojat e tyre.

Problemi i vetëm ishte që Microsoft nuk kishte zhvilluar sistemin themelor të funksionimit që do të drejtonte kompjuterët e rinj të IBM.

Për të mos u ndalur, Gates bleu një sistem operativ që u zhvillua për të kandiduar në kompjuterë të ngjashëm me kompjuterin e IBM-së.

Ai bëri një marrëveshje me zhvilluesin e softuerit, duke e bërë Microsoft agjentin ekskluziv të licencimit dhe më vonë pronar të plotë të softuerit, por jo duke u treguar atyre për marrëveshjen IBM.

Kompania më vonë paditi Microsoft dhe Gates për fshehje të informacioneve të rëndësishme. Microsoft u padit në gjykatë, por as Gates as Microsoft nuk pranuan ndonjë keqbërje.

Gates duhej të adaptonte softuerin e blerë rishtas për të punuar për PC IBM. Ai e dorëzoi atë për një tarifë 50,000 $, të njëjtën çmim që ai kishte paguar për programin në formën e tij origjinale.

IBM dëshironte të blinte burimin, që do t’u jepte informacionin sistemit operativ.

Gruaja dhe Fëmijët e Bill Gates

Në 1987, një menaxhere 23-vjeçare e produkteve të Microsoft-it, e quajtur Melinda Franceze, tërhoqi vëmendjen e Gates, atëherë 32 vjeç.

Melinda shumë e ndritshme dhe e organizuar ishte një femër perfekte për Gates. Me kalimin e kohës, marrëdhënia e tyre u rrit ndërsa zbuluan një lidhje intime dhe intelektuale.

Më 1 Janar 1994, Melinda dhe Gares u martuan në Haëaii.

Në vitin 1996 lindi vajza e tyre e parë, Jennifer. Djali i tyre, Rory, lindi në 1999 dhe një vajzë e dytë, Phoebe, arriti në 2002.

Shtëpia e Bill Gates

Në 1997, Gates dhe familja e tij u zhvendosën në një shtëpi prej 55,000 metra katrorë, 54 milion dollarshe në bregun e Liqenit të Uashington.

Megjithëse shtëpia shërben si qendër biznesi, thuhet se është shumë komode për çiftin dhe tre fëmijët e tyre.

Bill Gates dhe kërkimet për Alzheimerin

Gates zbuloi në nëntor 2017 se ai ishte duke investuar 50 milion dollarë të parave të tij në Fondin “Dementia Discovery”. Ai do të investonte 50 milion dollarë të tjerë drejt ndërmarrjeve fillestare që punojnë në studimin e Alzheimerit.

U tha se ishte një çështje personale për Gates, i cili ka parë efektet shkatërruese të sëmundjes tek anëtarët e familjes së tij.

“Çdo lloj trajtimi do të ishte një përparim i madh nga vendi ku jemi sot,” i tha ai CNN, duke shtuar, “qëllimi afatgjatë duhet të jetë kurues.”

Ndërtimi i një “Smart City” në Arizona

Në vitin 2017, u zbulua se njëra prej firmave të Gates kishte investuar $ 80 milion në zhvillimin e një “qyteti të zgjuar” pranë Phoenix, Arizona. Qyteti i propozuar, i quajtur Belmont, do të krijojë një komunitet përpara-mendimit me një shpinë komunikimi dhe infrastrukture që përqafon teknologjinë më të lartë, të dizajnuar rreth rrjeteve dixhitale me shpejtësi të lartë, qendrave të të dhënave, teknologjive të reja prodhuese dhe modeleve të shpërndarjes, automjeteve autonome dhe shpërndarës logjistikë, sipas grupit të investimeve të pasurive të patundshme të “Belmont Partners”.

Çmimet e fituara

Gates ka marrë çmime të shumta për punën filantropike.

Revista Time e quajti Gates një nga njerëzit më me ndikim të shekullit të 20-të. Revista gjithashtu emëroi Gates dhe gruan e tij Melinda, së bashku me këngëtarin kryesor të grupit rock U2, Bono, si “Personat e vitit 2005”.

Gates ka disa doktorata nderi nga universitete në të gjithë botën. Ai ishte nderuar si një “Komandant Nderi i Urdhrit të Urdhrit të Perandorisë Britanike të dhuruar nga Mbretëresha Elizabeth II në 2005”.

Në vitin 2006, Gates dhe gruas së tij iu dha “Urdhri i Shqiponjës Aztec” nga qeveria Meksikane për punën e tyre filantropike në të gjithë botën në fushat e shëndetit dhe arsimit.

Në vitin 2016, çifti u njoh përsëri për punën e tyre filantropike, kur u emëruan marrës të “Medaljes Presidenciale të Lirisë” nga Presidenti Barack Obama.

"Duhen ndaluar ndërtimet e shfrenuara për të mbrojtur natyrën"

Turizmi po dëmton Greqinë!

Si përfitohet? Zerohen tri taksa vendore dhe…

Skema e qeverisë për pensionistët kryefamiljarë

Shkak, sulmet ruse në sektorin e energjisë!

Ukraina planifikon importe rekord të energjisë elektrike