MENU
klinika

Bisedat Trump-Zelensky

Në skandalin SHBA-Ukrainë, Rusia është fituese

25.09.2019 - 14:24

Skandali i Ukrainës që ka pushtuar administratën Trump është bërë çështja e ditës në Uashington. Në Kiev, është shkak për alarm.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky mbërriti në New York të hënën për të marrë pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Por debutimi i tij në skenën botërore tashmë është vënë në pikëpyetje nga një bisedë e 25 korrikut me Presidentin amerikan Donald Trump.

Shumë ukrainas janë të shqetësuar se nga drama politike e SHBA po përfiton fqinji i tyre i fuqishëm, presidenti rus Vladimir Putin.

Në një intervistë për CNN, ish-Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Pavlo Klimkin tha se skandali rreth bisedës telefonike po dëmton luftën e Ukrainës kundër Rusisë, e cila pushtoi dhe aneksoi gadishullin e Detit të Zi të Krimesë nga Ukraina në vitin 2014 dhe ka mbështetur separatistët në lindje të vendit.

I pyetur për të hamendësuar se çfarë ka të ngjarë të mendojë Kremlini për skandalin e telefonit Trump,  Klimkin tha: “Ata janë përfundimisht janë duke menduar, ‘Hapni shampanjën’,”.

Klimkin i tha CNN se nuk e di ekzaktësisht atë që u diskutua në thirrjen telefonike të Trump. Ai nuk ka parë një transkriptim ose nuk u informua për thirrjen, pavarësisht se mbajti pozicionin e ministrit të jashtëm në atë kohë, sepse ai kishte paraqitur dorëheqjen e tij para thirrjes.

Daria Kaleniuk, një aktiviste antikorrupsion në Ukrainë, bëri një deklaratë të ngjashme. Përfituesja kryesore e skandalit, argumentoi ajo në Twitter, ishte Rusia.

“Edhe Ukraina edhe SHBA janë humbëse,” shkroi ajo në Twitter.

Matthew Chance i CNN dhe Zahra Ullah në Kiev, Ukrainë, kontribuan në këtë raport